'Rapor da hazırlayanlar da dengeli değil'

Başbakan Erdoğan’dan, özellikle basın özgürlüğüne ilişkin sert eleştirileriyle gündeme gelen Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporuna, aynı sertlikte yanıt geldi.

10.03.2011 - 19:48

'Rapor da hazırlayanlar da dengeli değil'

Başbakan Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun hazırladığı son Türkiye raporunu ve hazırlayanları dengeli bulmadığını söyledi.

Odatv baskını ve gazeteciler Nedim Şener ile Ahmet Şık’ın tutuklandıkları döneme denk gelmesi nedeniyle Türkiye’deki basın özgürlüğüne sert eleştirler getiren raporu değerlendiren Erdoğan, raporu hazırlayanları Türkiye'yi ve gerçekleri bilmemekle suçladı.

"Raporun ve hazırlayanların dengeli olduğuna inanmıyorum" diyen Erdoğan, 'herhangi bir adım atacak mısınız?’ sorusuna da, "Adım atmamıza gerek yok, onlar rapor hazırlamakla biz de bildiğimizi okumakla görevliyiz" yanıtını verdi

Başbakan Erdoğan’ın, basın mensuplarının soruları üzerine AP raporuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Nasıl cevap versem diye düşünüyorum...

Türkiye’den uzak, tanımayan, bilmeyen kişilerin, tamamen sipariş üzerine hazırladığı bir rapor olarak görüyorum.

Denge diye bir şey söz konusu değil, raporun da hazırlayanların da dengeli olduğunu düşünmüyorum...

Türkiye’deki basın özgürlüğünü o ifadeler ortaya koyamaz. Ülkedeki basın özgürlüğünü anlatmıyor o ifadeler. Zira şu anda Türkiye’de basın mensubu olup da içeride olanların sayısı 27 ve bunlardan hiçbirisi yazdıkları ve haberleri nedeniyle içeriye girmemişlerdir.

Tamamının da içeriye giriş nedenleri, terör örgütleriyle ilişkileri ve hükümeti yıkmaya yönelik attıkları adımlardır. Yazdıklarıyla hiçbir alakası yoktur; organize suçlara yönelik adımlar çerçevesinde içerideler.

Ülkemizin gerçeklerini yansıtmaktan oldukça uzak olan AP raporuyla ilgili çok çok üzgünüm. Adil ve objektif bir rapor olduğunu söylemek mümkün değil."

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine de, "Adım atmamıza gerek yok, onlar rapor hazırlamakla biz de bildiğimizi okumakla görevliyiz" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...