NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

İlişkili Haberler


Rasmussen, Esenboğa havaalanında Ankara Valisi Kemal Önal ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Rasmussen havaalanında yaptığı kısa açıklamada, Ankara'ya NATO'nun yeni genel sekreteri olarak geldiğini hatırlatarak, ziyareti çerçevesinde Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde ittifakın geleceği ve geliştirilme yollarını ele alacaklarını, bu konulara ilişkin önceliklerini söyleyeceklerini kaydetti.

"Türkiye ile daha yakın bir işbirliğini sabırsızlıkla bekliyorum" diyen Rasmussen, yeni görevine başlamasından sonraki ilk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yapmasının Türkiye'ye verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

Gelişi sırasında Esenboğa'daki güvenlik tedbirleri artırılan Genel Sekreter Rasmussen, Vali Önal'dan Ankara'ya ilişkin bilgi de aldı.

RASMUSSEN'İN TEMASLARI
İki günlük resmi ziyaret için, Atina'dan Ankara'ya gelen Rasmussen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte AK Parti tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılacak.

Rasmussen yarın da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek ve bu görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. NATO Genel Sekreteri, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile de bir araya gelmesinin ardından Türkiye'den ayrılacak.

Rasmussen, Atina ile birleştirdiği Ankara ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının ittifak açısından kimi sorunlar yarattığını ileri sürerek, "daha iyi bir işbirliği" önerisini gündeme getireceğini ifade etmişti. Bu çerçevede görüşmelerde bu konunun yanı sıra Afganistan ve terörle mücadele gibi NATO'nun gündemindeki sıcak konuların ele alınması bekleniyor.

Rasmussen Türkiye ziyareti öncesi NTV'ye verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’nin Danimarka dönem başkanlığı süresinde Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin gelişme kat ettiğini belirterek Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin çok daha ilerlediğini görmek istiyorum. Danimarka Başbakanı olarakta her zaman Türkiye'ye eşit muamele yapılmasına inandım. " demişti.