NTV

Rasmussen: Türkler serbest bırakılmalı

Türkiye

Irak’ta IŞİD krizinin yaşandığı bir dönemde Ankara’ya gelen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Musul’da Türklerin alıkonulmasını kınadığını belirterek, “Alıkonulanların serbest bırakılması çağrısı yapıyorum. Ümit ediyorum, zarar görmeden serbest bırakılırlar” dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, IŞİD’in Irak’ta birçok bölgeyi ele geçirdiği bir dönemde Ankara’ya geldi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüştü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ziyaretin doğru bir zamanda yapıldığını söyledi.

NATO’ya teşekkür eden Davutoğlu, bölgedeki son gelişmelere dikkat çekerek, “Gerek Ukrayna'daki gelişmeler, gerek Balkanlar'da NATO üyeliği konusunda atılması gereken adımlar, gerekse NATO'nun çevre havzasını oluşturan ve birçok açıdan NATO ülkelerine komşu olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da Arap Baharı sonrasında yaşanan gelişmeler, NATO'nun her zamankinden daha etkin bir şekilde yeni bir stratejik konsep etrafında politika yürütmesini gerekli kılıyor. İşbirliğimizin artarak devam etmesi bir zarurettir” dedi.RASMUSSEN: KINIYORUM, SERBEST BIRAKILMALILAR
Toplantının “son derece yapıcı olduğunu" ifade eden Rasmussen ise, bu nedenle Davutoğlu’na teşekkür etti.

Türk konsolosluğuna yapılan baskını değerlendiren Rasmussen, şu ifadeleri kullandı:

“Irak'taki tehlikeli gelişmeleri büyük bir kaygıyla izliyoruz. Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na yapılan kabuledilemez saldırıyı kınıyor, alıkonulan Türk diplomatik ve güvenlik personelinin bir an önce bırakılması için çağrıda bulunuyorum. Ümit ediyorum, zarar görmeden serbest bırakılırlar. Musul’daki baskının meşru bir dayanağı yok.”

Davutoğlu ve Rasmussen, açıklama sırasında gazetecilerden herhangi bir soru almadı.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in programı veda ziyareti olarak daha önceden planlanmıştı.

CUMHURBAŞKANI GÜL, RASMUSSEN'İ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'den, NATO Galler Zirvesi'nin gündemine ilişkin bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Eylül ayında düzenlenecek Galler Zirvesi öncesinde istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen NATO Genel Sekreteri Rasmussen'i kabul ettiği anımsatıldı.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede görev süresi sonbaharda sona erecek olan Rasmussen'e, Genel Sekreter olarak görev yaptığı süre boyunca verdiği hizmetler için teşekkür ederek, bu kapsamda Yeni Stratejik Konsepti'nin kabulü ve hava savunma stratejisi hazırlıklarında İttifak'ın çalışmalarına basiretle liderlik ettiğini belirtti.

Genel Sekreter Rasmussen ise Başbakan olarak görev yaptığı dönemden bu yana yaklaşık 12 yıldır tanışıklıkları bulunan Cumhurbaşkanı Gül'e, NATO Genel Sekreteri olarak görev yaptığı süre boyunca kendisine verdiği destek ve iş birliği için teşekkür etti. Genel Sekreter Rasmussen, eylül ayında düzenlenecek NATO Galler Zirvesi'nin gündeminde yer alan konular hakkında Cumhurbaşkanı Gül'e bilgi verdi.

Görüşmede ayrıca Irak, Ukrayna, Suriye ve Afganistan'daki durum gibi güncel bölgesel konular da ele alındı.

ERDOĞAN-RASMUSSEN GÖRÜŞMESİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Başbakanlık Resmi Konutu'nda, Ankara'da ikili temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Rasmussen'i kabul etti.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, Afganistan ve Ukrayna konusu görüşüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) bünyesindeki faaliyetlerine dikkati çeken Rasmussen, Türkiye'ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Rasmussen'nin Ukrayna'daki gelişmelere de değindiği, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanımadığını belirttiği öğrenildi.