Sağlık Bakanı Recep Akdağ, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öncelikle Diyarbakır'da meydana gelen patlamaya değinen Akdağ, "Üzücü bir hadise meydana geldi. Tamirat sırasında bir patlama oldu. Yaralılar var, enkaz altında kalan yaralılardan birinin bacağında kırık olduğu belirtildi. Onun dışında ağır yaralı yok. Sivil şehidimize Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Referanduma yönelik değerlendirmelerde de bulunan Akdağ, CHP'nin politikalarını eleştirdi.

"Kafasında tereddüt olanların tereddütlerinin ortadan kalktığını ve evet oyu vermeye yöneldiklerini görüyoruz" diyen Akdağ, "Kılıçdaroğlu çarpıtma yolunu seçti. Baştan olaya çok hızlı girdiler, çarpıtarak. Vatandaşın kafası bu nedenle karıştı. Cumhurbaşkanımız ile en son Van'a gittik, müthişti" ifadelerini kullandı.

"16 Nisan'da hayır çıkarsa ne olacak?" sorusuna da yanıt veren Akdağ, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin üstüne gelen güçler cesaret bulacak. Birkaç terör örgütü eylem yapıyor. Bu örgütleri kendi başlarına hareket eden örgütler gibi görmemek lazım. Türkiye'nin ekonomisine karşı saldırıları, olmadık kredi notlarını, ekonominin kötüye gittiğine dair oluşturulmaya çalışılan algıyı da beraber düşünmek lazım. Türkiye'yi bu bölgede güçlü istemiyorlar. Onun için 16 Nisan'da hayır çıksın istiyorlar. Mevcut sistemin zaaflarından faydalanarak Türkiye'nin güçlenmesini istemiyorlar."

"Evet mevcut parlamenter sistemin zayıflıklarının ortadan kalkması demek" ifadesini kullanan Akdağ, sandıktan "evet" çıkması durumunda ise olacakları "16 Nisan'da evet Türkiye'de istikrar ve güven demektir. Evet Türkiye'de istikrar ve güveni getirerek ekonomimizi iyileştirecek. Türkiye'nin güçlenmesini istemeyenleri ise Türkiye ile masaya oturtup anlaşma zeminine çekecek" şeklinde sıraladı.

Mevcut sistemin sorun ürettiğini söyleyen Sağlık Bakanı, "Demokrasimize arıza veren sık sık sekteye uğratan bir sistemimiz var. Biz 15 senedir büyük işler yaptık ama çok büyük sıkıntılar çektik. Her seferinde birisi eteğimizden yapıştı" şeklinde konuştu.

Akdağ, sağlıkta dönüşümün ikinci dönüşümünü hazırladıklarını ve 16 Nisan'dan bir ay sonra kamuoyuna duyuracaklarını kaydetti.

Avrupa'da oy kullanan seçmen sayısındaki artışla ilgili konuşan Bakan Akdağ, "Avrupa'daki gerilim tek taraflı, Avrupa PKK'ya FETÖ'ye yol verdi. Biraz kafalarını çalıştırsalardı bizim insanımızın inandıkları ve inat ettikleri için oy kullanacağını bilirlerdi. Ve bu sandıklardan da muhtemelen evet çıkacak" dedi.

Akdağ, OHAL sürecine gelen eleştirilere ise "Ben OHAL'i seçimlerin garantisi olarak görüyorum. OHAL bizim günlük hayatımızda değişikliğe yol açmıyor. FETÖ ve diğer terörist gruplarla mücadeleyi kolaylaştırıyor. Sandıklarda güvenliğin olmadığı yer varsa terörün olduğu yerlerdir. OHAL sandıkların teminattır. Çok doğru karardır" açıklamasında bulundu.

Bakan Recep Akdağ ayrıca, bakanlığın evde hizmeti için "444 38 33" numarasının arayarak evde sağlık hizmeti alan ve hastanede yatıyor olan vatandaşlar önceden randevu alarak seçimde hizmet sağlanabileceğini belirterek, "Evde sağlık numarası alan bütün vatandaşların bilgileri var. Oy kullanma temel bir hak. Vatandaşların oy kullanabilmesi için elimizden geleni yapacağız. 100 bine yakın vatandaşı taşımaya kendimizi hazırlıyoruz" dedi.