İstanbul'da bir inşaat şirketinin ortağı olduğu belirlenen Alman vatandaşı Gregor Kerkelink, İstiklal Caddesi'nde bıçaklı saldırıya uğradı.

Bir süre önce İstanbul’a gelen 45 yaşındaki Gregar Kerkelink, sabah otelinden çıkarak İstiklal Caddesi’nde dolaşmaya başladı. Saat 11.00 sıralarında Karkelink ile yanına yanaşan 20 yaşlarındaki kişi arasında, kısa bir süre sonra tartışma başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine üzerinde bulunan bıçağı çıkartan genç, Kerkelink'i kalbinden bıçakladı.

Görgü tanıkları ise olayı şöyle anlattı:

"Bir anda 'imdat, imdat' diye ses çıktı, sabahın köründe boğuşuyorlar, kavga ediyorlar zannettik. Sonra adam yere düştü, saldırgan ekmek bıçağıyla vurmaya başladı.

Her zamanki gibi Türkiye'nin hali olduğu için yarım saat ambulans bekledi. Şurası Taksim İlk Yardım Hastanesi, iki dakikalık yer, Taksim'de de ambulans bekliyor. Ambulans yaklaşık yarım saat gelmedi, adam kan kaybından öldü belki de, Türkiye'nin hali bu." Hastaneye kaldırılan 45 yaşındaki Alman işadamı, kalbinden aldığı yara nedeniyle yaşamını yitirdi.

Olayın zanlısı İbrahim Akyol, polis tarafından yakalandı. Psikolojik tedavi gördüğü belirlenen Akyol ifadesinde cinayeti "1 lira" için işlediğini itiraf etti.

Cadde üzerinde yürüyen Kerkelink'ten sadece "bir lira" istediğini anlatan İbrahim Akyol, reddedildiği için çok kızdığını ve kendini kaybettiğini iddia etti.

Olaydan sonra kaçmaya çalışan saldırgan, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak polise teslim edildi. Ambulansla hastaneye kaldırılarak ameliyata alınan Kerkelink ise kurtarılamadı.

Amatör bir kameraman tarafından görüntülenen Gregor Kerkelink, uzun bir süre ambulans beklediği iddia edildi.

Sağlık Bakanlığı ise, Alman turistin Beyoğlu'nda bıçaklanarak öldürülmesi ile ilgili acil yardım ekibinin ihbardan 8 dakika sonra vakaya ulaştığını bildirdi.