Reddit’te marihuana isyanı!

California'da esrarın yasallaşmasını savunan grubun ilanı, Condé Nast grubunun iç kararına direnen Reddit haber paylaşım sitesi tarafından parasız yayımlandı.

Haberler 31.08.2010 - 12:35

Reddit’te marihuana isyanı!

Özellikle ABD’de çok popüler olan haber paylaşım ağlarından Reddit, bünyesinde bulunduğu Condé Nast grubunun kararına karşı durarak, marihuananın yasallaşmasına yönelik kampanya ilanını yayımladı. Üstelik de grup kararına inat, ilandan para almayarak!

Üyelerin internette beğendikleri haber ve makalelerin linklerini başkalarıyla paylaştıkları sosyal ağ sitesi Reddit, dahil olduğu medya grubunun marihuananın yasallaşmasına yönelik ilan yasağı kararına uymayacağını açık bir mektupla kamuoyuna duyurdu. Reddit’ten yapılan açıklamada, marihuananın yasallaşmasını öngören 19 numaralı eyalet önergesine ilişkin olarak Condé Nast yönetiminin verdiği karar “gülünç” olarak nitelendirildi.

ABD’nin California eyaleti meclisine sunulan 19 numaralı yasa önergesi, eyalet sınırları içinde marihuana (kenevir, esrar) kullanımının sıkı kontrol altında serbest bırakılmasını öngörüyor. Önergenin taraftar ve karşıtları, ilanlı kampanyalarla kamuoyunu etkilemeye çalışıyor.

Reddit sosyal ağının da sahibi olan Condé Nast grubunun üst yönetimi, bu konu üzerinden reklam yoluyla maddi kazanç elde etmek istemediklerini, bu nedenle grup yayınlarında önergeyi savunan ilanların yayımlanmayacağını duyurmuştu.

Ancak grup bünyesindeki Reddit, grup kararını “gülünç” olarak nitelendirerek “yasalara uygun verilen ilan parasını reddetmek saçmalıktır” açıklaması yaptı. Reddit yönetiminin mektubunda şöyle denildi:

“Reddit yöneticileri olarak, Önerge 19’u savunan kuruluşların ilanlarını almamızın yasaklandığı grup kararından ötürü şaşkına döndük. Bu Condé Nast’ın en üst yönetimince alınmış bir karardır. Reddit olarak bu karara şiddetle karşı çıkıyor ve reklam parasının reddedilmesini açıkçası gülünç buluyoruz. Grup yönetimini yanlış karar verdikleri konusunda ikna etmeye çalışıyoruz.”

Önerge lehine çalışan sivil toplum kuruluşu “Just Say Now” grubu, ilan yoluyla yasanın geçmesi için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Amaçlarının esrar kullanımını özendirmek olmadığını belirten grup, hafif narkotik sayılan marihuana ve esrarı sadece kullandıkları için California cezaevlerinde yatan onbinlerce kişiye özgürlük talep ettiklerini söylüyor.

Just Say Now kuruluşunun ilanları üç gün önce Facebook tarafından yasaklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...