Referandum Akdamar’daki ayine denk geldi

Van valisi Anayasa değişikliği referandumunun Akdamar Kilisesi'nde ayin yapacağı güne denk gelmesi nedeniyle Ermeni cemaatine, ayinin 1 hafta sonraya alınmasını teklif edecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.05.2010 - 16:53

Van'da bulunan Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile Van Kalesi ve çevresini gezen Vali Münir Karaloğlu, gazetecilerin, referandumla Akdamar Kilisesi'nde yapılacak ayinin aynı güne denk geldiğini hatırlatması üzerine, şunları söyledi;

''Cemaate eğer kendileri için eylül ayının ikinci pazarı önemli değilse ayin gününü bir hafta sonraya almalarını teklif edeceğiz. Eğer onlar için 12 Eylül, yani ikinci pazar olması önemli ise o zaman çaresiz referandum ile ayin, aynı güne denk gelecek. Yapacak bir şey yok. Tabiki biraz daha fazla yorulacağız.''

Bir gazetecinin ''Bu durum oy kullanacak Ermeni vatandaşlar açısından sıkıntıya yol açar mı'' sorusu üzerine Vali Karaloğlu, ''Yurt içinden gelen Ermeni vatandaşlar için tabii ki sıkıntı olacak. Onlar burada oy kullanamayacak. Artık bir tercih yapma durumunda kalacaklar'' dedi.

Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda Keşiş Manuel'e yaptırılan kilise, Ermeni halkı açısından büyük önem taşıyor. Ermeniler, bu kiliseyi ziyaret etmeyi dini bir vecibe olarak görüyor.

Van Valiliği’nin teklifi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın onayı ile bu kilisede yılda 1 gün ayine izin verilmiş, ayin tarihi de eylül ayının ikinci pazarı olan 12 Eylül 2010 olarak belirlenmişti.

Ayin nedeniyle yaklaşık 5 bin kişinin geleceği tahmin edilen Van'da, 12 Eylül günü için bütün otellerin rezervasyonlarının şimdiden dolduğu bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...