Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, temel konularda yapılan halkoylamalarının halkın katılımını sağladığı ölçüde demokrasiyi güçlendireceği belirtilerek, başkaca bir içeriği ve amacı olmaksızın sadece mahalli idareler genel seçiminin beş ay erkene alınması amacıyla yapılan Anayasa değişikliği için halkoylamasına gidilmesinin, başta bütçe olmak üzere devlete ve vatandaşlara getireceği külfet ve ekonomik istikrara yönelik zarar riskinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi.

Kış aylarına denk gelecek halk oylamasının çalışmaları ve katılımı olumsuz yönde etkileyebileceği ve ortaya çıkan bu sonucun değişiklik gerekçesiyle de çelişeceği belirtilerek, ''Bu sebeplerle, incelenen Kanunun belirtilen hususlar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesinde yarar görülmektedir'' denildi.

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanarak Meclis'e sunulan 'seçimlerin 5 ay erkene alınmasını' öngören Anayasa teklifi, Genel Kurul'da yapılan oylamada 360 oyla kabul edilmişti.

Evet oylarının 'referandum eşiği' olan 367'nin altında kalmasıyla bir anda ülke gündemine giren referandum, Gül'ün değişiklik teklifini Meclis'e iade etmesinin ardından gündemden düşmüş oldu.

ERDOĞAN: MUHALEFET SÖZÜNÜN ARKASINDA DURSUN
Konuyla ilgili Başbakan Erdoğan Bakü ziyareti dönüşü düzenlediği basın toplantısında bir değerlendirme yaptı.

Konuyla ilgili kararın muhalefet partileriyle yapılan görüşme sonrası verileceğini söyleyen Erdoğan, "Bir defa bizim bu sürece yönelik atacağımız adım, kendi hafızamızdan bunu süratle silmek olacaktır. Yeter ki burada ana muhalefet ve diğerleri anlayışlı davransınlar, verdikleri sözlerin arkasında dursunlar" diye konuştu.

Bu vetoya ilişkin CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yorumu ise "Hayırlı olsun" şeklinde oldu.