İlişkili Haberler

Referanduma sayılı günler kaldı. 16 Nisan Pazar günü Türkiye sandık başına gidecek. 

MHP'DEN EVET KİTAPÇIĞI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), anayasa değişikliği için yapılacak referandumda neden "evet" diyeceklerini anlatan bir kitapçık hazırladı.

Kitapçıkta "evet" kararının gerekçeleri ve anayasa değişikliğine neden ihtiyaç duyulduğu 5 ana başlık halinde anlatıldı.

Kitapçığın başlangıcında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin imzasını taşıyan bir mesaj da yer alıyor. Parlamenter sistemin tahrip edildiği belirtilen kitapçıkta, nihai kararın millet tarafından verileceğine vurgu yapıldı. Kitapçıkla birlikte "bu ülke için yeminimiz var, vazgeçilmez" sloganının yer aldığı bir broşür de dağıtılacak.

BBP REFERANDUM KARARINI AÇIKLADI

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, halk oylamasında "Evet" oyu kullanacaklarını belirterek, "Devletin ve milletin bekası, istikbali ve istiklali söz konusu olduğunu gördüğünde Büyük Birlik Partisi ve onun idealist kadroları, hiçbir siyasi ikbal düşünmeden devletin ve milletin yanında durur. Bunun için 'Evet' demeye karar vermiş bulunuyoruz" dedi.

REFERANDUM TAKVİMİ

11 MART

Halk oylamasında kullanılacak birleşik oy pusulaları basılacak, basımı tamamlandıkça plan dahilinde dağıtılacak. Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçler ilgili seçim kurullarına gönderilmeye başlanacak.

27 MART

Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemine başlanacak.

30 MART

TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda başvuruları ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcisi ile TRT temsilcilerinin YSK'ya bildirilmesinin son günü olacak. Konuşma yapmayı dilemesi halinde, Cumhurbaşkanı'nın yapacağı konuşmalar için yayın zamanı ve sırası tespit edilecek.

31 MART

Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından ad çekilecek.

9 NİSAN

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak. Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarına başlanacak.

12 NİSAN

İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

15 NİSAN

Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

16 NİSAN

Oy verme günü.