Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Ortaköy'den bir terör saldırısı haberi geldi. Reina gece kulübüne bir saldırgan tarafından uzun namlulu silahla düzenlenen saldırıda 1 polis şehit oldu, 25'i yabancı uyruklu 38 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 65 kişiden 4'ünün durumu ağır. Hayatını kaybedenler arasında Türklerin yanı sıra Suudi Arabistan, Irak, Hindistan, Tunus, Kuveyt, Kanada, Lübnan, Suriye ve İsrail vatandaşları var. Saldırı sonrası üzerini değiştirip kaçtığı belirtilen zanlı her yerde aranıyor. Polis bir ihbar üzerine Kuruçeşme'de arama yaptı. Saldırı sonrası kapatılan cadde de incelemelerin ardında yeniden trafiğe açıldı.

Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti

Ortaköy'de Reina isimli gece kulübüne düzenlenen terör saldırısında 39 kişi hayatını kaybetti.

Saldırı saat 01.15 sıralarında meydana geldi. Gece kulübüne taksiyle gelen saldırgan, önce girişteki polise ardından içeride eğlenen vatandaşların üzerine uzun namlulu silahla ateş açtı.

Saldırıda 1 polis şehit olurken, 25'i yabancı uyruklu 38 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yaralanan 65 kişi Okmeydanı, Şişli Etfal ve çevredeki özel hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 4'ünün durumu ağır.

ORTAKÖY SALDIRGANI ARANIYOR

'daki gece kulübündeki silahlı saldırıyı düzenleyen terörist kayıp. Polis, her yerde onu arıyor. Gün boyu, özel harekat ekipleri, gelen şüpheli ihbarları üzerine farklı noktalarda arama yaptı. Ancak saldırgan hala yakalanabilmiş değil.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'daki terör saldırısının ardından yaptığı ilk açıklamada, saldırganın olayı nasıl gerçekleştirdiğini anlattı. Saldırganın kimliğine ilişkin ihtimaller şekilleniyor dedi ama ayrıntıya girmeyen Başbakan Yıldırım, örgüt ismi de vermedi.

Başbakan Yıldırım, "Bunların hepsi tevatür. Bazı bilgiler var, terörist noel baba kılığına girmiş, gibi. Aslı astarı yok. Bildiğimiz silahlı terörist. Silahı çekerek, kapıdaki korumaları ve bir polisi şehit ediyor. Rastgele her tarafa kurşun yağdırıyor. Bunun dışındaki değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor. Silahı olay yerinde bırakıp, kargaşadan yararlanıp olay yerinden kaçıyor. Kimliğe ilişkin, ihtimaller şekillenmeye başladılar. Polis meselenin üzerinde, tüm ihtimaller değerlendiriliyor" dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da NTV yayınında örgüt bağlantılarının araştırıldığını söyledi. Kurtulmuş, "Emareler var ama henüz şu örgüttür diye diyebileceğimiz bir noktada değiliz. Bir kişinin olduğu, arkasında buna destek verenler olabileceği olay yerine gelmesi, öncesi bütün bağlantıları süratle gözden geçiriliyor. Bu terör örgütleri üzerinde belki birilerin vermeye çalıştığı siyasi mesajlar olabilir" dedi.

İstanbul polisi de saldırganı aramaya devam ediyor. Polis ilk olarak, saldırganın gece kulübüne gitmek için kullandığı taksinin şoförünün ifadesine başvurdu. Ayrıca çekici ile emniyete götürülen araçta parmak izi incelemesi yapıldı.

Taksicinin ifadesinden yola çıkarak Zeytinburnu'da bazı adreslere baskın yapıldı. Ancak şüpheli şahsa ulaşılamadı.

Kuruçeşme Muhtar Hüseyin Sokak'ta görülen şüpheli kişinin polise bildirilmesinin ardından, olay yerine, polis özel harekat timleri sevkedildi. Ekipler, bölgede ve çevrede bulunan mezarlıkta şüpheli şahsı aradı. Ancak vatandaşların ihbar ettiği şüpheli bulunamadı.

ŞEHİT POLİSİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Terör saldırısında şehit olan polis memurunun 21 yaşındaki Burak Yıldız olduğu öğrenildi. Terör saldırısında şehit düşen polis memuru Burak Yıldız'ın Mersin'deki ailesine acı haber ulaştı.

Terör saldırısında şehit düşen Burak Yıldız'ın ailesinin oturduğu Mersin'in merkez Toroslar ilçesi Korukent Mahallesi'ndeki eve giden yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde acı haberi ailesine verdi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN MİLLİYETLERİ

Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca, İstanbul Ortaköy'de, bir gece kulübüne yönelik düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 39 kişiden 38'inin kimlikleri belirlendi.

Adalet Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, saldırıda yaşamını yitirenlerin kimliklerinin belirlenmesi çalışması bir kişi hariç tamamlandı.

Bu kapsamda kimlikleri tespit edilen, biri Irak, 11'i Türk, biri ise hem Türk hem Belçika vatandaşı olan 13 kişinin cenazesi, Adli Tıp Kurumundaki otopsi ve kimlik tespit işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edildi.

Otopsi işlemleri sona erip kimliği belirlenen 25 yabancı uyruklunun cenazesinin ise ailelerinin 'ye gelmesinin ardından yarın teslim edileceği belirtildi. Bunlardan 7'sinin Suudi Arabistan, 3'ünün Lübnan, 2'şer kişisinin Tunus, Hindistan, Fas, Ürdün ve Irak, birer kişisinin ise Kuveyt, Kanada, İsrail, Suriye ve Rusya Federasyonu vatandaşı olduğu belirlendi.

Saldırıda yaşamını yitiren bir kişinin kimlik tespit çalışmaları ise sürüyor.

Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti - 1

Saldırganın Noel Baba kıyafeti giydiği iddia edilmişti. Ancak Başbakan Binali Yıldırım bu iddiayı yalanladı. Saldırıdan kurtulmak için panikle denize atlayan bazı vatandaşlar da deniz polisinin yürüttüğü çalışmalar sonucu kurtarıldı.

ÜRDÜNLÜ, TUNUSLU, İSRAİLLİ...

Saldırıda hayatını kaybeden yabancılar arasında 3 Ürdünlü , 2 Tunuslu, 1 İsrailli, 'de üniversitede öğrenim gören 1 ıraklı var. Ayrıca bir de Türk asıllı Belçika vatandaşı bulunuyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya'dan saldırıya ilişkin bir açıklama geldi. Yaralananlar arasında Türk ve yabancı uyrukluların da olduğunu söyleyen Kaya, "Birçoğu birçok kez Türkiye'ye gelmiş. Türkiye'ye defaatle gelmiş yabancılar var. Türkiye'yi tanıyorlar, biliyorlar. Yabancılar ve Türkler var ama ağırlıklı olarak yabancılar. Farklı farklı milletlerden, Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, farklı milletlerden vatandaşlar var" ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise saldırıda ölenler arasında 19 yaşında İsrailli kadın Leanne Nasser'in de olduğu bildirildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirirken "Türkiye'de başka bir ölümcül saldırı daha. Hayatını kaybedenler için başsağlığı , yaralananların ise en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı. 

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN İSTİHBARAT İDDİASINA YANIT

Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yaralıları hastanede ziyaret etti ve ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Gece kulübü sahibinin 'önceden istihbarat olduğu' yönündeki iddiasına yönelik soruyu yanıtlayan Soylu, "Milletimizin şunu bilmeye hakkı var. Gerek DAEŞ gerek PKK gerek DHKP/C içinde bulunduğumuz durumda gerek yabancı servisler gerek kendi istihbarat örgütlerimizden bu tip ihbarlar gelmektedir. Yılbaşıyla ilgili her yerde tedbirler alındı. Buna yönelik ihbarlar hep söz konusu olur. Bir kısmı istihbaratidir. Emniyet Müdürümüz de olay saatinden kısa bir süre önce olay yerindeydi" diye konuştu.

Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti - 2

"SALDIRGAN TEK KİŞİ"

"Emniyetin yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler, (saldırganın) bir kişi olduğu gözüküyor. Yani birden fazla kişi değil" diyen Soylu, "Bir mont, pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş, ondan sonra da içeride de farklı bir giysi ile beraber dışarıya çıkmaya çalışmış olduğuna yönelik bir bilgi var. Bu bilgilerin hem emniyet tarafından değerlendirilmesi devam ediyor. Saldırganın, katilin yakalanmasına yönelik çalışmalar emniyet birimlerince devam ediyor" dedi.

15'İ YABANCI UYRUKLU

Soylu, saldırıda yaşamını yitiren 39 kişiden 20'sinin kimliğinin belirlendiği söyleyerek "15'i misafirimiz, yabancı uyruklu. 5'i de Türk vatandaşı olarak gözüküyor. Net değil ama 5 tespitin 3 veya 4'ü orada çalışanlar"  ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI: 4 YARALININ DURUMU AĞIR

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaralıların durumuna ilişkin bilgi verdi. Yaralı sayısını 65 olarak açıklayan Akdağ, 4'ünün durumunun ciddi olduğunu söyledi. Akdağ, "Hepimize geçmiş olsun. Kimlikler belirleniyor. Yabancı uyruklular da yaralılar içerisinde. Şimdi yaralıların tıbbi durumlarıyla ilgileniliyor" diye konuştu.

DOLMABAHÇE'DE 1 SAAT 40 DAKİKALIK GÜVENLİK ZİRVESİ

'daki terör saldırısı ile ilgili, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir güvenlik toplantısı düzenlendi. Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ndeki toplantı, basına kapalı olarak 1 saat 40 dakika sürdü.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

KAPATILAN CADDE YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Gece kulübünün bulunduğu Muallim Naci Caddesi saldırı sonrası trafiğe kapandı. Olay yeri inceleme ekiplerinin olay yerindeki çalışmalarını tamamlamasının ardından saat 15.00 sıralarında yeniden trafiğe açıldı. 

Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti - 3 Saldırı sonrası gece kulübünün duvarına Türk bayrağı asıldı.

ÖNCE POLİSİ ŞEHİT ETTİ

Valisi Vasip Şahin, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Saat 01.15 sıralarında bir terörist uzun namlulu silahla önce kapı önünde bekleyen polis memurumuzu şehit ederek, sonra bir vatandaşımızı şehit ederek içeri girmesi sonucu maalesef içeride çok vahşice, acımasızca, orada sadece yılbaşını kutlamak ve eğlenmek üzere gelmiş masum insanların üzerine çok acımazca kurşun yağdırarak maalesef bugünkü olayı meydana getirmiştir."

"ATEŞ 10-15 DAKİKA SÜRDÜ"

Bir görgü tanığı, NTV'ye yaşadıklarını  şu şekilde aktardı:

"50-60 el silah sesi duydum, hemen yere yattım. Saldırganlar bir kişi miydi, 2 kişi miydi bunu bilemiyorum. Çok sayıda silah ses duyunca kendimi korumaya çalıştım. Sonrasında şok halindeydim, sonra olanları hatırlamıyorum."

Saldırı esnasında orada bulunan vatandaşlardan birinin yakını, sağlık durumunun iyi olduğunu söylediği yakınından öğrendiklerini NTV’ye anlattı. Buna göre, 10-15 dakika ateş sürmüş. Eğlence kulübünde çalışanların mekanı bildikleri için daha iyi saklandıkları ancak bilmeyenlerin daha korunaksız oldukları öne sürüldü.

ŞEHİT POLİSİN CENAZESİ MORGA KALDIRILDI

Saldırıda şehit olan polis memurunun cenazesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden çıkarıldı. Şehidin cenazesi meslek arkadaşları tarafından cenaze arabasına konuldu. Şehidin mesai arkadaşları cenaze aracının arkasından dualar ederken yakınları ise gözyaşlarına boğuldu. Şehidin cenazesi Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Reina gece kulübüne terör saldırısı: 39 kişi hayatını kaybetti - 4

CUMHURBAŞKANI YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Erdoğan'ın, saldırı haberinin ardından, Başbakan Binali Yıldırım, Valisi Vasip Şahin ve Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile telefon görüşmeleri yaptığını açıkladı.

Olaydan büyük üzüntü duyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, gelişmeleri yakından takip ettiği, can kayıpları ve yaralıların durumu hakkında da bilgi aldığı kaydedildi.​

RTÜK'TEN YAYIN YASAĞI

RTÜK, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin, Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, 15/02/2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 7'nci maddesinde "milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtilerek, "01/01/2017 tarihinde İstanbul ilinde meydana gelen silahlı saldırının da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden söz konusu olayla ilgili, geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Medya hizmet sağlayıcıları tarafından; anılan saldırıya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanunda ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede; saldırıya ilişkin olarak, saldırı sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa saldırı sonucu yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,
olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlar yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur.

Sayfa Yükleniyor...