Reina saldırganı tutuklandı

İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısının faili Abdulkadir Masharipov tutuklandı. Masharipov, Silivri Cezaevi'ne konuldu. Yılbaşı gecesi Reina'da 39 kişiyi öldüren saldırganın ifadesinde yeni ayrıntılar da ortaya çıktı.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 11.02.2017 - 19:35 | Son Güncelleme : 11.02.2017 - 20:24

Reina saldırganı tutuklandı

İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısının faili Abdulgadir Masharipov'un, tutuklanması talebiyle sevk edildiği hakimlikteki sorgusunun ardından tutuklandı.

Esenyurt'ta saklandığı evde 16 Ocak'ta yakalanan Masharipov'un, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan yerleşkesindeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Masharipov, savcılıkça ifadesi alındıktan sonra "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "nitelikli şekilde birden fazla kişiyi öldürme", "sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması" suçlarından tutuklandı.

REINA SALDIRGANI SİLİVRİ CEZAEVİNE KONULDU

İstanbul Ortaköy’de gece kulübüne düzenlediği saldırıda 39 kişinin ölümüne yol açan Abdulkadir Masharipov, Silivri Cezaevi'ne konuldu. 

Yılbaşı gecesi Ortaköy’deki bir gece kulübüne girerek yaptığı terör saldırısıyla 39 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırgan Abdulkadir Masharipov mahkemedeki sorgusunun ardından tutuklanmıştı. Yoğun güvenlik önlemleri altında zırhlı araçla adliyeden çıkarılan Masharipov, polis eskortu ile Silivri Cezaevine getirildi.

Silivri Cezaevi'ne konan Masharipov’un tek başına özel güvenlikli bir hücrede tutulacağı belirtildi.

SALDIRIYA İLİŞKİN YENİ AYRINTILAR

Masharipov, 31 Aralık gecesi Reina çevresinde keşif yaptığını anlattı. Daha sonra Zeytinburnu'na giderek silah ve mühimmatın içinde olduğu çantayı alarak tekrar Ortaköy'e döndüğünü ve saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

DAEŞ'li terörist, Reina'dan çıkmadan önce intihar eylemi yapmak istediğini anlattı.

Bu amaçla yanında getirdiği ve bomba olduğunu düşündüğü Flash Bang'leri patlattığını, son bombayı intihar eylemi için sakladığını ve yüzünde patlattığını ancak bunların bomba olmadığını orada öğrendiğini iddia etti.

Saldırgan ifadesinde kendisine silahları temin eden DAEŞ terör örgütü üyesinin Flash Bang’lerin kaliteli bombalar olduğunu söylediğini öne sürdü.

Flash Bang'lerden sonuncusunu yüzünde patlatan saldırgan yaralanmış gibi gözüktü, sürüklenerek dışarı çıktı ve polisin elinden de bu şekilde kurtuldu.

Masharipov'un anlatımına göre, o sırada içeri giren özel harekat polisleri kendisini yaralı zannederek kollarından tutup çekerek kaldırıma bıraktı.

Serbest kalan saldırgan, yine yaralı numarası yaparak uzaklaşmaya başladı. Ancak bu sefer sivil polisler tarafından durduruldu.

Saldırgan ifadesinde polislerin kendisine ne olduğunu sorduğunu, o da bomba patladığını söyleyip serbest kaldığını öne sürdü.

Masharipov'un, 27 Aralık'ta bir video çektiği de ortaya çıktı. Bu videonun kaydı ise e-posta hesabında bulundu.

Burada intihar eylemi yapacağını söylediği, kayıp erkek çocuğunun da intihar bombacısı olarak yetiştirilmesini istediği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...