Reina saldırısı davasında selfie polemiği

Reina davasında çapraz sorgusu yapılan iki tutuklu sanığın ifadeleri hakimin tepkisine neden oldu. Hakim iki sanığın birlikte çekildiği selfie fotoğrafı görünce "İkinizden birisi yalan söylüyor" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.12.2017 - 17:25

Reina saldırısı davasında selfie polemiği

Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov'un da bulunduğu 51'i tutuklu 57 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması, sanıkların savunmalarıyla sürüyor.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmada, savunma yapan tutuklu sanık Mehmet Ekenler, Konya'da 5 yıldır emlakçılık yaptığını anlatarak, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ve terör örgütü DAEŞ üyesi olmadığını öne sürdü.

Sanık Masharipov'un Konya'da kaldığı evi kendisinin vermediğini savunan Ekenler, iş yerine gelen sanıklardan Ömer Asım'a farklı zamanlarda 5 evi kiraya verdiğini söyledi.

Bu evin kiralarının elden teslim edildiğini, kendisinin de söz konusu paraları ev sahiplerine ilettiğini aktaran Ekenler, iddianamede geçen ve İstanbul'a gönderilmek üzere otobüse verilen silahı da Ömer Asım'a sattığını anlattı.

Ekenler, Asım'ın kendisini arayarak söz konusu tabancayı "Kardaş" diye birisine teslim etmesini istediğini belirterek, yarım saat sonra gelen ve ismini sonradan "Fernat Turgut" olduğunu öğrendiği ancak "Kardaş" diye bilinen kişiye teslim edip parasını aldığını söyledi.

Savunmasının ardından sanık Mehmet Ekenler'in çapraz sorgusuna geçildi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, dün savunma yapan ve Esenler'de söz konusu silahı otobüsten teslim almak isterken Ömer Asım'la gözaltına alınan Abuliezi Abuduhamiti'yi ayağa kaldırarak Ekenler’i tanıyıp tanımadığını sordu. Sanık Abuduhamiti de Ekenler’i daha önce hiç görmediğini ifade etti.

TANIMA POLEMİĞİ

Daha sonra tutuklu sanıklardan Ömer Asım'ı da ayağa kaldırarak sorularını yönelten mahkeme başkanı ile sanıklar arasında şu diyalog geçti:

"Mahkeme başkanı: Mehmet Ekenler'i ne zamandan beri tanırsın?

Ömer Asım: Mehmet Ekenler'i tanımıyorum.

Mahkeme Başkanı: Sanık Ekenler, Ömer Asım'ı tanıyor musun?

Mehmet Ekenler: Evet, tanıyorum

Mahkeme Başkanı: Baştan beri Konya'da 5 evi kiralayan, tabancayı sattığın, Kardaş'ı gönderen şahıs bu şahıs mıdır?

Sanık Mehmet Ekenler: Evet bu şahıstır."

"SİLAHI İNTERNETTEN SATMAK İSTEDİM"

Mahkeme üye hakiminin silahta hiç parmak izinin çıkmamasının sebebini sorduğu sanık Ekenler, bunun sebebini bilmediğini sadece sarıp "Kardaş" adlı kişiye teslim ettiğini savundu.

Sanık Ekenler, söz konusu silahı ayrıca sosyal paylaşım sitelerinde yasadışı silah satan gruplar üzerinden de satmaya çalıştığını anlatması üzerine Mahkeme Başkanı Dağ, "İllegal silahlar internetten illegal yollarla alınıp satılıyor demek ki. İnternet üzerinden silah satmanı kim önerdi, korkmadın mı?" diye sordu.

Sanık da korktuğunu ama silahı elden çıkarmak istediğini söyledi.

"TANIMIYORUM DEDİĞİ SANIKLA FOTOĞRAFLARI GÖSTERDİ"

Ekenler'in savunması ve çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardından tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanıklardan Ömer Asım, Uygur Türklerinden olduğunu belirterek, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Masharipov'u tanımadığını ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına karşı gelmediğini öne süren Asım, geçen yılın sonbaharında Türkiye'ye kaçak yollarla geldiğini ifade etti.

Asım, İstanbul'da kaldığı sürede yük taşıma gibi iş gücü isteyen çeşitli işler yaptığını anlatarak, İstanbul'dan başka bir şehre hiç çıkmadığını söyledi.

Tutuklu sanıklardan Abuliezi Abuduhamiti'yi memleketten tanıdığını ve İstanbul'da bir gün tesadüfen karşılaşması üzerine, kendisini evine davet ettiğini iddia eden Ömer Asım, "Onu gördüğüme çok sevinmiştim. Onun evine geçtik. Evinde eşi vardı. Gece kalmadım evinde. Ertesi gün yine buluştuk öğle yemeği sırasında akşama kadar evinde oturduk, akşam 'Benim otogarda işim var' deyip benim de gelmemi istedi. Beraber gittik. Polis geldi bizi orada yakaladılar" dedi.

"İKİNİZ DE YA DA EKENLER YALAN SÖYLÜYOR"

Sanıklardan Mehmet Ekenler'i hayatında hiç görmediğini ve tanımadığını öne süren Ömer Asım, "2016'nın sonbaharında geldim. O kadar daireyi kiralayacak param ve gücüm yoktu" iddiasında bulundu.

Bu sırada söz verilen sanık Abuduhamiti'nin de Ömer Asım'ın sonbaharda Türkiye'ye geldiğini söylemesi üzerine mahkeme başkanı, "Ya ikiniz de yalan söylüyorsunuz ya da Mehmet Ekenler yalan söylüyor" dedi.

"BANA BENZEYEN BİRİSİ"

Mehmet Ekenler'in söz isteyerek Konya'daki evleri Ömer Asım'a kiraladığını tekrarlaması üzerine Ekenler'in avukatı Derya Karakuş, "Biz de Ömer Asım ve müvekkilim Mehmet Ekenler'in birlikte çekilmiş selfie (özçekim) fotoğrafı var. Sizlere sunuyorum" diye konuştu.

Söz konusu fotoğrafları inceleyip deliller arasına koyan Mahkeme Başkanı, "Hiç Konya’ya gitmemişsen, nasıl fotoğraf çektirirsiniz?" diye sorduğu sanık Asım, "O ben değilim, bana benzeyen birisidir" yanıtını verdi.

"TELEFON BANA AİT DEĞİL"

Gözaltına alındığında üzerinden çıkan telefonla ilgili de soru yöneltilen sanık Ömer Asım'la mahkeme heyeti arasında geçen diyalog şöyle gelişti:

“Üye hakim: Yakalandığınızda üzerinden çıkan telefon size mi ait?

Sanık Ömer Asım: Bana ait değil, Gözaltına alındığımız gün sokakta bir telefon bulmuştum. O telefon olabilir.

Üye hakim: Bu telefonu hiç kullandın mı?

Sanık Ömer Asım: Telefon çalışmadı, açamadım.

Üye hakim: Konya'daki ev sahibi seninle bu telefonla görüştüğünü söylüyor.

Sanık Ömer Asım: Ben o cep telefonu kullanmadım.

Üye hakim: Bulduğunu iddia ettiğin cep telefonunda Mehmet Ekenler'in fotoğrafları çıkmış.

Sanık Ömer Asım: Bu fotoğraf benim arkamda oturan (Mehmet Ekenler) kişiye benziyor.

Üye hakim: Whatsapp yazışmaların var telefonunda 'Mehmet Emlak' diye kayıtlı.

Sanık Ömer Asım: Ben o telefonu açamadım ve kullanmadım."

"İYİ DERECEDE TÜRKÇE KONUŞUYORDU"

Yanında oturan davanın bir numaralı sanığı Abdülkadir Masharipov'u tanıyıp tanımadığı sorulan Ömer Asım, sanığı tanımadığını öne sürdü.

Duruşmada söz alan sanık Mehmet Ekenler'in avukatı da aynı zamanda Ekenler'in eniştesi de olduğunu belirterek, sanık Ömer Asım'ı, Ekenler'in işlerinde gördüğünü ve sanığın iyi derecede Türkçe konuşmasına rağmen burada konuşmadığını savundu.

Mahkeme heyeti sanık Ömer Asım'ın savunmasını tamamlamasının ardından duruşmaya öğle arası verdi.

Sayfa Yükleniyor...