Dünyanın sayılı Kafka uzmanlarından Reiner Stach, en kapsamlı Franz Kafka biyografisi sayılan Kafka-Karar Yılları ve Kafka-Kavrama Yılları ismiyle Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan iki ciltlik çalışmanın tanıtımı ve okumasını çevirmeni Sezer Duru ile birlikte yapmak üzere İstanbul’da.

S. Fisher Vakfı ve Goethe Institut işbirliğiyle 15 Mayıs'ta 19.30’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte kitaptan Almanca ve Türkçe pasajlar okunacak ve projenin özgünlükleri konuşulacak.

Goethe Institut-İstanbul’da ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe tüm Kafka severler davetli.

Goethe-Institut İstanbul, Kütüphane
Adres: Yeniçarşı Cad. 32 Beyoğlu
Sunumlar Almanca ve Türkçe olacak, ancak çeviri yapılmayacaktır.

KAFKA'NIN ZİHNİNE YOLCULUK
Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Franz Kafka üzerine sayısız inceleme ve kitap yayımlanmış olmasına rağmen, Kafka'nın varoluşunun merkezine uzanan kapsamlı bir biyografi yoktur. Dünyanın en önemli Kafka uzmanları arasında olan Reiner Stach söz konusu açığı bu çalışmayla kapatmayı başardı.

Çalkantılı bir dönemde yaşamış olan Praglı sigorta memuru Franz Kafka yapıtlarıyla dünyanın her köşesinde günümüze kadar süren kültürel bir şok dalgası nasıl yaratabilmiştir? Stach bu sorunun yanıtını, yazarın yapıtlarını, mektuplarını ve özel hayatıyla ilgili tüm belgeleri titizlikle inceleyerek yanıtlıyor.

Kafka dünyasının atmosferine panoramik bir bakış sunan bu biyografi, yazarın gündelik yaşamının izleğini çizerken okura sanki bir film izlediği duygusunu veriyor.