Rektör Ardahanlılara kızdı: Zıkkım yiyin!

Ardahanlıların kentin ÖSS’deki başarısızlığını umursamayarak kendisini kuzu yemeye çağırması Ardahan Üniversitesi Rektörü Ramazan Korkmaz’ı çileden çıkardı: “Zıkkım yiyin! Kuzu yemeseniz ne olur.”

Anadolu Ajansı 14.07.2009 - 17:09

Rektör Ardahanlılara kızdı: Zıkkım yiyin!

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ardahan’ın ÖSS’deki başarısızlığını değerlendirdi.

Kentin ÖSS'de en son üç il arasında yer almasının utanç verici bir durum olduğunu, söz konusu durumun kendisini derinden üzdüğünü ancak asıl üzen durumun ise durumu adeta kanıksayan toplumun tepkisiz kalması olduğunu ifade etti.

“CÜZZAMLILAR GİBİ KANIKSAMIŞLAR”
Rektör Korkmaz, şunları söyledi: ''Bu durum bir kader değildir. Onun için 'Bugün yas tutalım' dedim. Çünkü insanlar olumsuz durumu kanıksamış, cüzzamlı hastalar gibi kanıksanmış. Burada doğan çocuklar elbette aptal değildir.

Ben de bu topraklarda doğdum, bu topraklarda büyüdüm. Bu topraklar çok büyük bilimadamları yetiştirdi. Bu başarısızlık çocukların değil, büyüklerin başarısızlığıdır. Bunu hep beraber çok radikal bir şekilde tartışmalıyız. Eğitimde fırsat eşitliği Ardahan için de geçerli olmalı.''

“KUZU YEMESENİZ NE OLUR?”
Bazı şeylerde şok uyarmalar gerektiğini, bu nedenle ÖSS sonucunun bu tabloyu ortaya koyduğu gün siyah kurdele takılması gerektiğini belirten Korkmaz, sonuçların açıklanmasının ardından yaşadığı olayı şöyle anlattı:

''Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, hiçbir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet ettiler. Dedim ki 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur. Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı.' Bu toplum, bu insanlar, bu kanıksanmış öğretilmiş çaresizliğin farkına varmalı. Bu çocuklar her yıl sonuncu olmuşlar diye aşağılanıyorlar. Bu durum kader değildir. Onun için 'Bugün yas tutalım' dedim. Bunun altını çizmek istiyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...