Rektör: Yumurta atarak görüş ifade edilmez

Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ, AK Parti'li Burhan Kuzu’ya yumurta atılmasıyla ilgili inceleme başlatacaklarını söyledi. Taluğ, “Bu şekilde görüş ortaya konmaz. Üniversite özgür eylem alanı değildir” dedi.

08.12.2010 - 17:58

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrencilerin TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yumurta atmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Cemal Taluğ, ''fakültede yaşananlardan dolayı çok üzüldüğünü, bunları yanlış karşıladığını'' ifade etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Taluğ, şunları söyledi:

''Biz üniversitelerin özgür düşünce alanı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği alan olduğuna inanıyoruz. Öğrencilerimize de hep bunu anlatıyoruz ama bunu yaparken tabii iki şeye çok özen göstermeleri gerekiyor; bir tanesi bunun üslubu çok önemli. Yumurta atarak, başka şeyler atarak bir görüş ortaya konması söz konusu değil. Tabii özgür düşüncedir ama özgür eylem alanı değildir üniversiteler.

İkincisi de kendi düşünce özgürlüğüne önem veren insanların başkaların düşüncelerini de dinlemeleri gerekir. Bu böyle olması gerekirdi ama buna uyulmamıştır. Bunun da üzüntüsünü yaşıyoruz.''

Rektör Cemal Taluğ, konuyla ilgili fakülte yetkililerinden bilgi aldığını söyledi.

Taluğ, ''Olayla ilgili ilgili arkadaşlarla, konuklarla görüştüm. Sayın Burhan Kuzu ile de görüştüm, üzüntümü bildirdim. Gerçekten üzüldüğümüz bir olay gerçekleşmiştir. Olayı her yönüyle inceleyeceğiz; bakacağız, gerekli incelemeyi yapacağız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...