Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı dolayısıyla hazırlanan ''Rembrandt ve Çağdaşları-Hollanda Sanatının Altın Çağı'' sergisi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde (SSM) açıldı.

Serginin tanıtımı dolayısıyla SSM'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Müze Müdürü Nazan Ölçer, serginin Hollanda sanatına dair Türkiye'de düzenlenen ilk kapsamlı sergi olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Sergiyle, Hollanda resim sanatının Avrupa resim sanatına getirdiği yeniliği, ışığı kullanımdaki ustalığını, dönemin atmosferini ve sanata yansımasını geniş bir çerçevede ele aldıklarını dile getiren Ölçer, ''17. yüzyılda denizaşırı ticaretin getirdiği refahla, bilim ve sanat dallarında Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelen Hollanda toplumuna, kent ve kırsal kesimdeki yaşama, usta ressamların gözünden bakıyoruz. Denizaşırı ticaretin sanatçıları nasıl beslediğini, sanattaki izlerini takip ediyoruz'' dedi.

Ölçer, serginin Türkiye ve Hollanda ilişkilerinin 400. yılı dolayısıyla düzenlendiğini hatırlatarak, sergide Hollanda resminin önde gelen isimlerinin bulunduğu 59 sanatçıya ait 73 tablo, 19 desen ve 18 obje olmak üzere toplam 110 eserin sanatseverlerle buluştuğunu dile getirdi.

Rijkmuseum Koleksiyonlar Müdürü Taco Dibbits de, dünyanın önemli eserlerine ev sahipliği yapan müzelerinin koleksiyonunda bulunan eserlerin Türkiye'de ilk kez sanatseverlerle buluşmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Serginin bir başka özelliğinin de eserlerin kendisi kadar Osmanlı dönemiyle kurduğu diyalog ve her iki ülkedeki sanat ortamını karşılıklı olarak ele alması olduğunu ifade eden Dibbits, serginin iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin, kültürel ve sanatsal anlamda da güçlenmesine katkı sağlayacağına inandıklarını belirtti.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul da, holdingin faaliyet gösterdiği iş alanlarında ülke ekonomisine katma değer sağlarken, kültürel ve sosyal alanda da öncülük yaptığını belirterek, sponsor olarak dönemin en kapsamlı sergisini sanatseverlerle buluşturduklarını kaydetti.

Hollanda Kraliyet Başkonsolosu Onno Kervers ise 400. yıl kutlamaları kapsamında yer alan bu serginin, hem Hollanda hükümeti hem de Hollanda iş dünyası için önemli olduğunu ifade ederek, serginin açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rembrandt'a ait 10 eserin bulunduğu sergide ayrıca dönemin en büyük isimleri arasında gösterilen Johannes Vermeer'in ''Aşk Mektubu'' adlı eseri de yer alıyor. Frans Hals, Jan Steen ve Jacob van Ruisdael gibi pek çok ismin eserlerini görücüye çıkaracak olan sergi, 10 Haziran'a kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

Türk ve Hollanda hükümetlerinin diplomatik sponsorluğunu üstlendiği sergiye, Sabancı Holding, ING Bank, Philips, Unilever, Shell, Grand Hyatt ve Park Hyatt İstanbul Maçka Palas otelleri ile KLM Hollanda Kraliyet Havayolları sponsor oldu.