Konularını daha çok Anadolu coğrafyasına özgü yöresel kadın başlıkları, kırsal kesimin yaşamından kesitler olarak oluşturan Remzi İren ile gelinciklerin ressamı olarak tanınan Hikmet Çetinkaya'nın resimleri City's Nişantaşı Toprak Sanat Galerisi'nde izlenebilecek.

Hikmet Çetinkaya
1958 yılında Konya Hasanşeyh’te doğdu. Orta ve lise eğitimini Denizli’de tamamladı.1982 yılında Gazi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümünden mezun oldu.

Resim eğitimi yöntemleri konusunda yurtdışında araştırmalarda bulunarak kendi ismini taşıyan resim atölyesini ve daha sonra Çetinkaya Sanat Galerisi ile Galeri Hera’yı kurdu.

2001 yılında İsveç Stokholm Uluslararası Dünya Sanat Fuarı'na davetli olarak katıldı. Yurtiçinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere uluslararası düzeyde birçok sanat fuarı etkinliklerine katıldı. Dokuzu yurtdışında, toplam 45 kişisel sergi açtı ve 400’den fazla karma etkinliğe katıldı.

Resim çalışmalarına 2002 yılında Paris’te açtığı resim atölyesinde devam eden Çetinkaya, Arc-En-Ciel Maison D’art Paris adında bir resim galerisi açtı. Çalışmalarına Ankara ve Paris’teki atölyelerinde devam eden sanatçı Uluslararası Plastik Sanatçıları Derneği üyesi.

Ressam Remzi İren, konularını Anadolu coğrafyasına özgü yöresel kadın başlıkları ve kırsal kesim yaşamından seçiyor.
Ressam Remzi İren, konularını Anadolu coğrafyasına özgü yöresel kadın başlıkları ve kırsal kesim yaşamından seçiyor.

Remzi İren
Remzi İren;1943 yilinda Tokat`ta doğdu. İlk orta okulu Tokat`ta liseyi Ankara Atatürk Lisesi'nde bitirdi. 1965'te Güzel Sanatlar Akademisi`ne girdi. 1975'te Tekstil Desenleri Bülümünden en iyi derece ile mezun oldu.

Akademi yıllarında reklam ajanslarına ve dergilere illustrasyon yapan sanatçı, geceleri Dormen Tiyatrosu'nda realizator olarak çalıştı.

Mezun olduktan sonra Almanya`ya giden sanatçı, burada özel bir textil studyosunda desinator olarak calıştı. Almanya dönüşü askerliğini Ankara Kara Harb Okulu'nda yapan İren, seçmeli resim dersi isteyen Harb Okulu öğrencilerine resim dersi verdi.

Askerlikten sonra Tekel Genel Müdürlüğü`nün Cevizli`deki Ambalaj Matbaasına grafiker olarak girdi. Kültür ve Sanat Danışmanı olarak emekli oldu.

Yer: Toprak Sanat Galerisi
City’s Nişantaşı Kat: 5
www.topraksanat.com