Resmen yoklar ama davaları sürüyor

Diyarbakır ve çevresinde 1990'lı yıllarda meydana gelen faili meçhul olaylarla ilgili 5 sanıklı davada, yıllardır aslında resmiyette olmayan isimlerin soruşturulduğu ve yargılandığı ortaya çıktı.

NTV Haber 03.03.2010 - 15:57

Hazırlık soruşturması yıllar süren, dava aşamasında ise mahkemeler arasında gidip gelen dosyanın sivil sanıklarının yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Sanıklar, Abdülkadir Aygan'ın yurtdışında olması diğerlerini ise bulunamaması nedeniyle mahkemeye getirilemiyordu.

Ancak son celsede mahkemeye ulaşan bir belgeye göre yıllardır aslında resmiyette olmayan kişilerin soruşturulduğu ve yargılandığı ortaya çıktı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün mahkemeye gönderdiği yazıda davanın üç sanığının, daha önce Pişmanlık Yasası’ndan yararlandıkları için 1992 yılında kayıtlardan çıkarıldığı belirtildi.

Aynı yazıda yıllardır aranan ancak bulunamayan “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım sağ görünüyor.

Halen İsveç'te yaşayan Abdülkadir Aygan'ın ise kayıtlara Aziz Turan adıyla geçtiği belirtiliyor.

Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından askeri mahkemeye gönderilen bir yazıda ise sanıkların Pişmanlık Yasası uyarınca koruma altında bulundukları için kimliklerinin açıklanamayacağı bildirilmişti.

Peki bundan sonra ne olacak? Hukukçulara göre mahkeme ya yargılamayı bu şekilde sürdürecek ya da bulunmayan üç sanığın davasının düşürülmesine karar verebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...