Milli Eğitim Bakanlığı, Bursa'nın Gemlik İlçesi'ndeki bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmenliği yaparken hakkındaki fuhuş iddiaları nedeniyle açığa alınan ve daha sonra kendisine ulaşılamayan G.A.'nın savunmasını almak için Resmi Gazete'ye ilan verdi. İlanla, adresinde bulunamayan G.A.'ya savunmasını vermesi için tebligat yapılmış sayıldı.

DHA'nın haberine göre, Resmi Gazete'nin dünkü sayının 'İlanlar' bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı'nın ilanı dikkati çekti. İlanda Bursa'nın Gemlik İlçesi'ndeki bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmeni G.A.'ya çağrı yer alıyor.

Hakkında 'fuhuş yapmak ve fuhuş eğiliminde olmak suretiyle 4357 sayılı Kanun'un 7/e maddesine temas eden fiil işlemek' suçlaması bulunan G.A. için düzenlenen soruşturma raporuna göre, isnat olunan suçla ilgili olarak savunması istendiği vurgulanarak, öğretmen adresinde bulunamadığından tebligat yapılamadığı ibaresi yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı bu ilanla G.A.'ya savunmasını vermesi için resmi tebligat yapmış sayıldı.

İddiaya göre, G.A. hakkındaki suçlamalar 3 yıl öncesine dayanıyor. Evlenip boşandığı bildirilen G.A., hakkındaki fuhuş iddiaları nedeniyle açığa alınarak maaşının dörtte üçlük bölümü ödeniyor. Bu gelişmeler üzerine Gemlik'teki ilköğretim okulunda görev yapan tek çocuğu olan kızında gelişim bozukluğu olduğu öğrenilen G.A., Gemlik'i terk etti.

Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşan bilgilere göre G.A. en son Balıkesir'in Dursunbey İlçesi'nde bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Sağlık kurumu da bilgi almak için Gemlik Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bilgi istedi.

Çalıştığı okula uyarılara karşın farklı kıyafetlerle gelen ve teneffüsler de bile dizüstü bilgisayarıyla chat yaptığı bildirilen G.A.'nın bu konuda da yöneticilerden uyarı aldığı öğrenildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan ilanda belirtilen 4357 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nu, ilkokul öğretmenlerinin disiplin suçlarını kapsıyor. G.A.'nın suçlandığı 7/e maddesi ise öğretmenlik mesleğiyle ilgili işler bakımından haysiyetsizliği, iffetsizliği ve vazifesinde bırakılmasına mani bir suiistimali sabit olan öğretmenlerin meslekten çıkarılmasını düzenliyor.