Retinal damarlar kalp hastalıklarının göstergesi

Göz retinasındaki kan damarlarında görülen daralmanın, hava kirliliğine bağlı kalp hastalıkları riskinde görülecek artışın göstergesi olduğu açıklandı.

01.12.2010 - 17:09

Retinal damarlar kalp hastalıklarının göstergesi

Herkesin ulaşımına ücretsiz olarak açık bir akademik platform olan PloS Medicine’da yayınlanan makaleye göre gözün yeni sayısal fotoğrafları, hava kirliliğine yüksek oranda maruz kalınması halinde retinadaki arteriyoller (kılcallara ulaşan küçük atardamar) daralıyor ve bu da kalp hastalıklarına ilişkin risk artışının bir göstergesi.

Araştırma, hava kirliliğiyle kısa süreli karşılaşmanın mikrodamarları normalden üç yıl, uzun süreli karşılaşmanınsa yedi yıl daha fazla yaşlandırdığını ortaya koyuyor. Araştırma ekibinde yer alan Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Sara Adar, bu tip bir değişimin temiz bir bölgede yaşayan kişiye göre kalp hastalığı riskini yüzde üç oranında artırdığını söylüyor. Yayın, bu tip bir ilişkiyi ilk ortaya koyan çalışma olmamasına karşın mikrodamar-kirlilik ilişkisini gösteren ilk araştırma.

Araştırma, vücudun diğer bölgelerindeki küçük damarları iyi bir şekilde yansıttığı ve görmek için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaması nedeniyle gözdeki retinada bulunan mikrodamarların incelenmesi üzerine odaklanıyor. Bu damarlarda meydana gelen daralma saç telinin yüzde biri kadar olsa da tüm sistem aynı şekilde etkilendiğinden önemli sağlık sorunlarına yol açabilmekte.

Çalışmada yaşları 45 ila 84 arasında değişen ve herhangi bir kalp rahatsızlığı geçmişi bulunmayan 4607 kişi yer almış. Araştırmacılar iki yıl boyunca bu kişilerin retinalarının sayısal fotoğraflarını çekerek kan damarlarını ölçmüş ve evlerindeki hava kirliliği derecelerini kaydetmişler.

Çalışma sonunda kirlilik dereceleri tehlike sınırının altında bulunmasına karşın, bu alt düzeylerin bile en küçük damar sistemlerini olumsuz yönde etkiledikleri saptanmış.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...