Revizyonda ilginç ayrıntı

Dünün en önemli olayı Bakan Bayraktar'ın kendisine istifa baskısı yapıldığını söyleyerek NTV canlı yayınında istifa etmesiydi.  Bugün yeni Bakanlar Kurulu'nun atamasının yer aldığı Resmi Gazete'de ise görevden alındığı ibaresi var.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2013 - 09:48

Revizyonda ilginç ayrıntı

Resmi Gazete'ye göre, dün NTV canlı yayınında "Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ediyorum" diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar görevi bırakmadı, görevden alındı.

Resmi Gazete'de yer alan tezkereye göre 9 bakan istifa etti sadece Bayraktar görevden alındı.

Dün İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan yazılı açıklama ile Bayraktar ise Başbakanı da suçlayarak NTV canlı yanında istifa etmişti.

Tezkeredeki ifade ise aynen şöyle: "Bayraktar, Başbakanın teklifi üzerine bakanlık görevinden alınmıştır."
  
Yeni kabine "Bekir Bozdağ'dan boşalan Başbakan Yardımcılığına Ankara Milletvekili Emrullah İşler'in, Sadullah Ergin'den boşalan Adalet Bakanlığına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, Fatma Şahin'den boşalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam'ın, Egemen Bağış'tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığına Antalya Milletvekili Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'nun, Nihat ERGÜN'den boşalan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'ın, Erdoğan Bayraktar'dan boşalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına İstanbul Milletvekili İdris Güllüce'nin, Mehmet Zafer Çağlayan'dan boşalan Ekonomi Bakanlığına Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci'nin, Suat Kılıç'tan boşalan Gençlik ve Spor Bakanlığına Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç'ın, Muammer Güler'den boşalan İçişleri Bakanlığına Efkan Ala'nın, Binali Yıldırım'dan boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına Karaman Milletvekili Lütfi Elvan'ın Atanmalarına Dair Tezkere" bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
      
Tezkere'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görev değişiklikleriyle ilgili sunulan yazılar ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayı yer aldı.
     
Cumhurbaşkanı Gül'ün onay yazısı şöyle:
     
"Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bakanlık görevlerinden istifa etmişler ve istifaları kabul edilmiştir.
     
Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakanın teklifi üzerine bakanlık görevinden alınmıştır.
     
Bu sebeple, ekli listede yer alan şahıslar karşılarında belirtilen Bakanlıklara Cumhuriyeti Anayasası'nın 109 ve 113 üncü maddeleri ile 3046 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesi uyarınca atanmışlardır."

Sayfa Yükleniyor...