Riccardone: Türkiye çok değişmiş

ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Riccardone, şimdiki Türkiye ile en son bıraktığı Türkiye arasında çok farklar olduğunu söyledi.

NTV Haber 02.02.2011 - 18:10

Türk-Amerikan çatı kuruluşları, Amerika Birleşik Devletleri'nin çiçeği burnunda Ankara Büyükelçisi Francis Riccardone'nin onuruna Washington'da bir yemek verdi.

Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın ardından söz alan Riccardone, Türkiye ve yeni görevine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Akıcı Türkçesi’ne karşın İngilizce konuşmayı tercih eden büyükelçi, gazetecilerin sorularını yanıtladı

Riccardone, “Şimdiki Türkiye ile bıraktığım Türkiye arasında çok fark var. Şimdiki Türkiye birçok açıdan çok fazla ilerleme kaydetmiş bir ülke. Daha zengin bir sivil toplum, Türkiye'nin geleceği ve yönelimi hakkında daha açık bir tartışma ortamı ve canlı bir medya gördüm. Sorunlar tabii ki var, medya olmak istediği yerde değil. Türk halkı özgürlükler açısından istediği yerde değil ama bu heyecan verici bir an ve iyimserim” dedi.

Riccardone PKK ile mücadele konusunda da açıklamalar yaptı. PKK'ya karşı iki ülke arasında işbirliğinin yeni bir düzeye taşındığını söyleyen büyükelçi, "PKK bence gelecekte değil, geçmişte kaldı" dedi.

Amerikalı büyükelçi, Türkiye'ye döndükten sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla da görüşmeyi ümit ettiğini de söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...