Görev süresi sona erecek olan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti.

"Fethullah Gülen ile ilgili Türkiye soruşturma açtığı taktirde siz Gülen'i iade edecek misiniz?" sorusuna Ricciardone, "Bu Türkiye'nin bir aile kavgasıdır. Biz Türk ailelerin dostuyuz, biz sizin aile kavganıza girmek istemiyoruz. Umuyoruz ki bu iyi bir şekilde sonuçlanır. Biz her zaman için, sizin ailenizin dostları olmaya devam edeceğiz. Bu aile kavganızın sonuçlanacağına inanıyoruz" yanıtını verdi.

Ricciardone, "Sayın Başbakan dışında, muhalefetin güçlü bir Cumhurbaşkanı adayı gösterebileceğini düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Türk demokrasisine oldukça güveniyoruz. Hiç kimse Türkiye gibi ciddi bir demokraside sonucu tahmin edemez, hepimiz sonucu göreceğiz. İnsanlar seçimlerini yapacak ama bizim bir oyumuz yok. Fakat sizin dostunuz ve müttefikiniz olarak demokratik süreçlerinize oldukça güveniyoruz. Kanunlarınıza, seçimi yönetme şeklinize güveniyoruz. Ağustos'taki seçimlerde hangi sonuç olursa olsun, o kadar güveniyorum ki, Türk seçmenleri 'benim adayım kazandı ya da benim adayım kaybetti' diyecekler ki bu doğru olan bir sonuçtur."

ABD Büyükelçisi, Anayasa Mahkemesi’nin YouTube kararı konusunda ise "Kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Burada tabi ki önemli olan, Türkiye'deki kanunlardır. Biz Türk kanunlarının hakimi değiliz. Ama ifade özgürlüğünün kaldırılması ve kuvvetlendirilmesi ile ilgili her şey memnuniyet vericidir" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi, YouTube erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar vermişti.