Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi'ne sürpriz bir ziyarette bulundu. Ricciardone'nin, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştüğü öğrenildi. Ziyaretin, AK Parti MKYK toplantısı sürerken gerçekleşmesi ise dikkat çekti.

19.06.2013 - 14:35

Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 11.35'te parti genel merkezinde başladı.

Toplantı devam ederken sürpriz bir konuk parti genel merkezine geldi.

Bu isim ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'ydi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi'nin, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ile görüştüğü öğrenildi.

Görüşmede, Gezi Parkı eylemleri süresince ABD tarafından polise yönelik eleştirel açıklamaların ve Türkiye'nin buna tepkisinin de ele alındığı kaydedildi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Ricciardone, AK Parti hükümetiyle yakın ilişki içerisinde bulunduklarını belirterek, Türkiye'de muhalefetle de görüştüklerini söyledi.

'TÜRKİYE'NİN GÜCÜNE ÖNEM VERİYORUZ'
"Biz Türkiye'nin dostu ve müttefikiyiz. Gerilim zamanlarında ve daha az gerilim zamanlarında da dost ve müttefikiz" diyen Ricciardone, "Ortak çıkarlarımıza önem veriyoruz ortaklar olarak. Demokratik, büyüyen ve dinamik ekonomi olarak Türkiye'nin gücüne önem veriyoruz" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın bir ay önce iki ülke arasındaki yatırım ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüştüğünü ve bu görüşmelerin devam ettiğini anlatan ABD'nin Ankara Büyükelçisi, G8 zirvesinin de iki gün önce başladığını, zirvede ileri ülkelerin liderlerinin görüştüklerini kaydetti.

G8 zirvesinde liderlerin yatırım ve ticaret konularını görüştüklerini, ABD olarak buna da büyük önem verdiklerini vurgulayan Ricciardone, AK Parti'nin üst düzey yetkilileriyle görüşmelerinin de devam ettiğini ve devam edeceğini ifade etti.

'TÜRK DEMOKRASİSİNE GÜVENİYORUZ'
Francis Ricciardone, "Türk demokrasisine olan güvenimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü bizim, ifade özgürlüğü, demokratik toplantı özgürlüğü konusunda aramızda bir görüş farkı yok. Ben inanıyorum ki ilişkilerimiz hala güçlü ve sağlıklı.

ABD olarak Türk demokrasisine güveniyoruz, Türk halkı ve hükümeti ile ilişkimiz devam ediyor. Biz, bu süreçte aranızda olmaya devam edeceğiz. ABD'nin bu dost ülkesine önem veriyoruz. Hem iş dünyası hem turizm alanında ortak çıkarlarımızın olduğu bu ülkeyle ilişkilerimiz devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, görüşmede Gezi Parkı eylemlerinin gündeme gelip gelmediği sorusuna ise Ricciardone, "Görüşmelerimizi yüksek düzeyde bir prensibe dayalı olarak gerçekleştirdik. ABD'nin Türk demokrasisine olan güvenini yineledik. İfade özgürlüğü ve barışçıl toplanma özgürlüğü açısından güvenimizi tekrarladık" yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...