Dünyaca ünlü etolog, evrimci biyolog ve yazar Prof. Richard Dawkins’e ait internet sitesine Türkiye’de uygulanan erişim engeli kalktı. Yaklaşık 2 yıldır kapalı bulunan site, neredeyse ikinci yılın tamamını kaplayan dava süreci sonunda mahkemece ‘sakıncalı’ görülmeyip erişme açıldı.

Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği en kapsamlı bilim ve tartışma sitelerinden olan http://richarddawkins.net/ Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı ile 03.09.2008 (Değişik İş 2008/199 sayılı ihtiyati tedbir kararı) tarihinde erişime kapatılmıştı. Erişim engelleme kararının nedeni, Harun Yahya ismiyle yayınlar yapan Adnan Oktar’ın Prof. Dawkins’in sitesi aracılığıyla kendisine hakaret edildiği iddiasında bulunmasıydı.

Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Özgür Uçkan’ın FriendFeed’de bildirdiğine göre, her ne kadar iddia konusu ifadeler Prof. Dawkins’e ait değilse de, bu tedbir kararı sonrasında davacı Adnan Oktar tarafından Kadıköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Richard Dawkins sitesinin hazırlayıcılarına karşı bir hakaret davası açılmıştı.

Site iki yılı aşkın bir süre erişime kapalı kaldıktan sonra dava, 11.11.2010 tarihinde görülmeye başlandı ve 30.06.2011 tarihinde 4. Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesi dava ile ilgili kararını verdi. Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz dahil bir grup hukukçunun yasal girişimleri sonucunda hakaret davası Kadıköy 4. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilerek web sitesinin üzerindeki tedbir kararı kaldırıldı.

Temyiz yolu açık olduğundan karar kesinleşmemekle birlikte bu karar sonrasında site üzerindeki tedbir kalkacak ve siteye engel olmaksızın ulaşılabilecek. Kararda, siteye girerek yorum yapan üçüncü şahıslara ait içeriklerden Richard Dawkins sitesinin sorumlu olmadığı ve internet yoluyla hakaret davalarında izlenmesi gereken yolun 5651 Sayılı Kanun’un 5 ve 9. Maddeleri olduğu belirtiliyor.

DAWKINS'TEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR
Bu arada Richarddawkins.net’e uygulanan yasağın kaldırılması, sitenin ana sayfasında da duyuruldu. “Artık Türkiye’de yasaklı değil” başlığıyla verilen haberin spotunda “RichardDawkins.Net’e Türkiye’de uygulanan yasağın, hemen uygulanmaya başlanmak üzere, kaldırılmış olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz” denildi.

Yazıda siteye erişim engelinin, Harun Yahya takma ismiyle yazan Adnan Oktar’ın bir Türk mahkemesine başvurarak sitedeki bir okuyucu yorumunun kendisini aşağıladığını iddia etmesinden sonra konulduğu belirtilerek “Ancak sitemize o konuda ne bir resmi şikayet gelmiş ne de mahkemede aleyhimize bir dava açıldığını bize resmen bildirilmişti” denildi.

Yazı şöyle devam ediyor: “Yasağın kaldıırlmasına çalışmak oldukça uzun ve çetin bir işti. Safımızda bize destek olan bir grup Türk avukata yoğun çabaları için en kalpten teşekkürlerimizi sunarız.

“Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de tüm mahkeme kararları temyize götürülüyor. Dolayısıyla yargıcın kararının geri çevrilip çevrilmeyeceği konusunda henüz kesin konuşamayız. Yine de her türlü yasaklamaya karşı kendimizi savunmaya devam edeceğiz.

“Son olarak Türkiye’deki hukuk ekibimize ve okuyucularımıza kocaman ve yürekten bir TEŞEKKÜRLER. TEKRAR HOŞGELDİNİZ.”