Ricoh daha parlak e-kağıt geliştirdi

Baskı çözümleriyle tanınan Ricoh, daha parlak ve daha hafif renkli elektronik kağıt ürettiğini duyurdu.

31.03.2009 - 11:03

Ricoh daha parlak e-kağıt geliştirdi

Japon haber ajansı Nikkei'inin haberine göre, profesyonel baskı üzerine deneyimli bilişim firması Ricoh, yeni bir e-kağıt teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. Profesyonel baskı çözümleriyle tanınan firma, bu teknikle e-kağıdın mevcut muadillerinden daha yüksek kontrast oranı, daha parlak görüntü sunarken daha hafif üretilebileceğini belirtiyor.

Mevcut modellerden %50 daha parlak e-kağıt üretebilecek tekniğin, firmanın fotokopi makineleri için yaptığı bir dizi ar-ge çalışması sırasında ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Mevcut e-kağıt teknolojisi, kırmızı, yeşil ve mavi ışık üreten üç katman ile yaratılan görüntüyü kullanıyor. Her katman arasında cam tabakalar buluyor, ancak bu tabakalar görüntünün okunmasını zorlaştıracak bir kararmaya neden oluyor.

Ricoh, geleneksel RGB (Red Green Blue / Kırmızı Yeşil Mavi) yerine, fotokopi makinelerinde kullandığı camgöbeği, eflatun ve sarı (Cyan Magenta Yellow) renklerini baz olarak kullandığını ifade ediyor.

Fotokopi makinelerinde kullanılan siyah rengi kullanmadan ürettiği yeni yapıyla, üç katmanı transparan elektrod ile sararak ayıran firma, bu şekilde geleneksel modellerden hem daha ince, hem de daha parlak görüntü elde ettiğini belirtiyor. Bu ürün aynı zamanda, kullanıcı ürünü kapattığı zaman ekrandaki görüntüyü sabit olarak da tutabiliyor. Firma bu durumun, her sayfayı okuma süresi boyunca harcanan enerjiyi de ortadan kaldıracağını açıklıyor.

Firma, ürettiği prototipin görüntülerini şirket casusluklarına karşı basınla paylaşamadığını açıkladı ancak, yeni ürünün 2014 yılından önce ticari pazara sunulmasını hedeflediğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...