'Riskli binaları heyet belirleyecek'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, riskli binaları 4’ü üniversiteden 3’ü bakanlıktan lisans almış 7 kişilik heyetlerin belirleyeceğini açıkladı.

03.04.2012 - 11:41

'Riskli binaları heyet belirleyecek'

'Riskli Yapıların Tespit Edilmesine Dair Yöntem Belirleme Çalıştayı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, riskli binaların belirlenmesi için oluşturulacak heyetlerle ilgili bilgi verdi. Bayraktar, riskli binaları 4’ü üniversiteden 3’ü bakanlıktan lisans almış 7 kişilik heyetlerin belirleyeceğini söyledi.

Milliyet Gazetesi'nden Yavuz Karaman'ın haberine göre; dönüşüm yapılacak yerlerin sadece gecekondular ve kaçak yapılar olmadığını, ruhsatlı ve iskanlı yapıların da dönüştürülmesi gerektiğini belirten Bayraktar, "Son 100 senede 80'in üzerinde depremde 85 binden fazla insanımızı kaybettik. O yüzden bu çalışmaların bir an önce yapılması lazım" dedi.

Bir binanın riskli bina olması durumunda kiracılarına eğer ihtiyacı varsa kira yardımı yapacaklarını, bina sahibi olup da yeni bina yapacak parası yoksa ona da kredi vereceklerini belirten Bayraktar, "Riskli olan bölgelerdeki vatandaşlara belediyeler tebligat yapacak, ‘riskli binalarınızı tespit ettirin, tespit ettirdikten sonra kendiniz yıkın'. Eğer riskli alan içerisinde sağlam bina varsa bu bina kalacak. Riskli alan içerisinde tarihi yapı varsa, o yapı da kalacak" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...