Rize'de büyük yıkım başlıyor

Bir kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi ardından harekete geçen yetkililer, dere yatakları üzerinde yer alan kamu binalarının yıkımına başlıyor. Yıkılacak ilk bina, taşması sonucu kenti çamur ve balçığa gömen Dalyan deresi üzerinde yer alan Sağlık Müdürlüğü’ne ait Rehabilitasyon Merkezi olacak.

27.09.2011 - 15:02

Rize'de büyük yıkım başlıyor

Rize’de etkili olan şiddetli yağışlar sonrası hayatın felç olduğu kent genelinde temizlik ve enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Kent merkezinde sabah erken saatlerde yeniden temizlik çalışmaları başlatıldı.

Selde büyük zarar gören ve özellikle balçıkla kaplı bodrum katlarındaki malları zayi olan esnaflar da bir yandan kara kara düşünüyor, bir yandan da temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan bölgeye gelen ekip de hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların 10 gün daha sürmesinin planlandığı ifade edildi.

BODRUM KATLARINDA 400 BİN METRE KÜP SU VAR
İl genelindeki bina ve otoparkların bodrum katlarında 400 bin metre küp dolayında su bulunduğu ifade edildi. Suyun tahliyesi için İstanbul ve Ankara Büyük Şehir belediyelerinden gelen iş makineleri çalışmaları sürdürüyor.

İLK BİNANIN YIKIMI YARIN
DHA'nın haberine göre; Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, aldıkları karar gereği dere yatakları üzerinde bulunan kamu binalarının yıkımına başlayacaklarını belirtti ve şunları söyledi:

"Eğer dere üzerinde kamu binası varsa, suyun akarını bozan veya suyun başka bir yere akmasına neden olan bir kamu binası varsa bunları gözden geçirerek yıkacağız. İlk yıkacağımız bina, Sağlık Müdürlüğü tarafından Rehabilitasyon Merkezi olarak kullanılan bina olacak. Ama sadece bu bina ile sınırlı kalmayacağız. Dere yatağında olan binaları, hangisi olursa olsun yıkmaya başlayacağız."

İkinci yıkılacak binanın ise, Reşadiye Mahallesi’nde Değirmendere yatağında yer alan Zihni Derin İlköğretim Okulu olacağı ifade edildi.

DERE YATAĞINDA FEN LİSESİ
Dörtyol Köyü’nde dere yatağı değiştirilerek kazanılan arazi üzerine yapılan ve geçen yıl eğitim-öğretime başlayan Rize Fen Lisesi’ de selden kısmen zarar gördü.

Hacımüftüoğlu, bu durumla ilgili önlem alacaklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın hasarlara ilişkin dilekçelerini alıyoruz. Bine yakın esnafımız bu afetten etkilendi. Esnafımız için kredi ve prim borçlarının ertelenmesi amacıyla girişimlerimiz olacak" dedi.

Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı da, ilk yıkım kararı alınan dere yatağı üzerindeki kamu binasının yerine daha önce büyük bir sağlık merkezinin yapımının planlandığını ancak kendilerinin buna karşı çıktığını belirterek, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl itibariyle, şu an yıkım kararı aldığımız bölgede yeni bir kamu binası yapılması yönünde çok büyük bir baskı yapıldı. Valiliğin desteğini alarak karara karşı direndik. Yıkılacak binanın yerine, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurulması planlanıyordu. Buna direndik. Direnmezsek çok farklı olabilirdi. Parası bile çıkmıştı. Ama Bakanlık burayı, dere yatağını bilmez. Onun için biz yerelde müdahale ettik. Kent genelinde dere üzerinde kaçak binalar var. Bunların hepsini yıkacağım. Herkes hazırlıklı olsun. Bir mahallemizde üzeri kapalı bir derenin üzerini açmaya karar verdik, elleri tüfekli kişilerle karşılaştık. Bölgeye polisle gitmek zorunda kaldık. Oradakiler iyi niyetli çıktı, ellerinden tüfeklerini alarak dere üzerini açtık. Sadece bu işler belediyeye kaldığı için bir daha da dere yataklarının üzerini açmaya cesaret edemedik. Artık kimseyi dinlemeden, kanunların bana verdiği yetki dahilinde Rize’de ne kadar usulsüz ve bu tür tehlikeye yol açan ne kadar yer varsa bunları yıkacağım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...