İstanbul Park'ta oluşturulan alanda yapılan festivalin 2. ve son gününde, sırasıyla D2, Cold War Kids, Manga-Cartel, Hayko Cepkin, Razorlight ve Kaiser Chiefs sahne aldı.

Alternatif Coca-Cola Zero Sahnesi'nde de aralarında Satlas, Fuat, Asfalt Dünya, Post Dial, Fairuz Derin Bulut gibi şarkıcı ve gruplar sevenleriyle buluştu.

Festivalin kapanış konserinde ise Amerikalı Linkin Park grubu sahne alarak, hayranlarına coşkulu dakikalar yaşattı.

Ayrıca, Coca-Cola'nın ''Open Happiness-Mutluluğa Kapak Aç'' kampanyasının tanıtım şarkısı da Janelle Monae ve Pamela tarafından seslendirildi.

FESTİVALDEN NOTLAR:

Linkin Park Rock’n Coke’u Türk Bayrağı ile Selamladı

Rock’n Coke 19 Temmuz’da müzikseverlerin yıllardır hasretle beklediği dev rock topluluğu Linkin Park’ı ağırladı. Linkin Park Rock’n Coke sahnesinde Türk Bayrağı açarak müzikseverleri selamladı.

Linkin Park yaklaşık iki saat süren konser boyunca, sahne önünde toplanan onbinlerce hayranı ile birlikte In The End, New Divide ve One Step Closer gibi modern rock dünyasının efsanevi şarkılarını seslendirdi.

Sahne önünde saatler öncesinden beklemeye başlayan hayranlar, su ile serinletilerek konsere hazırlandı. Rock’n Coke tarihinin en görkemli sahne şovlarından birine imza atan Linkin Park, bu yaz Avrupa’nın diğer büyük festivallerinde de sahne alacak.

Uzun yıllar boyunca ülkemizde de giderek büyüyen bir dinleyici kitlesine seslenen ve merakla beklenen grupların başında gelen Linkin Park, nihayet Rock'n Coke ile birlikte Türk hayranlarıyla özlem giderdi. 50 milyonu aşkın albüm satışının yanı sıra başarısını iki Grammy ödülü ile de pekiştiren Linkin Park, 1.5 saati aşkın konseri boyunca eski ve yeni bir çok hit şarkısını seslendirdi. Linkin Park, özellikle ilk iki albümleri olan Hybrid Theory ve Meteora’dan seslendirdiği şarkılarıyla tüm dinleyicileri coşturmayı başardı.

The Prodigy Geceyi Ateşledi!

Rock’n Coke’da 18 Temmuz gecesinin sürprizi The Prodigy oldu. Festival alanını dolduran binleri müziği ve sahne şovuyla kendinden geçirdi.

Rave, hardcore, endüstriyel ve breakbeat unsurları elektronik müziğe taşıyarak, müzik tarihinde bir devrim yaratan The Prodigy bu yıl Rock'n Coke'un en büyük sürprizlerinden biriydi. En son 2004 senesinde İstanbul’a gelen The Prodigy, 5 yıl aradan sonra fanlarıyla Rock’n Coke’ta buluştu. The Prodigy’nin yaptığı sahne şovları görülmeye değerdi. Seyircilerin arasına girerek şarkılarını söyleyen The Prodigy, tek bir hareketiyle ana sahnenin önünü dolduran onbinleri yerinde sıçrattı.

Yaklaşık 2 saat süren konseri boyunca tüm dinleyicileri coşturan The Prodigy eski şarkılarının yanında 2008 yılında yayınlanan son albümü “Invaders Must Die” albümünden de şarkılar seslendirdi.

Kaiser Chiefs solisti Ricky Wilson Rock’n Coke Sahnesinden Seyircilerin Üzerine Atladı!

Ünlü İngiliz indie rock grubu Kaiser Chiefs Rock’n Coke ana sahnesine çıktığında, solist Ricky Wilson herkese bir sürpriz yaparak sahneden seyircilerin içine atladı. Şarkılarını bir süre seyircilerle elele söyleyen Ricky, sempatik tavırları ve dinamik vokalleriyle göz kamaştırdı. Kaiser Chiefs performansı da bu sene Rock’n Coke 2009’un unutulmazları arasında yer aldı.

Leeds çıkışlı ilk denemelerine garage rock ile başlayıp, 2005’de tüm dünyada ana akım haline gelen ‘Employment’ albümüyle indie rock camiasına sıkı bir geçiş yapan bol ödüllü İngiliz grubu Kaiser Chiefs 19 Temmuz’da Rock’n Coke sahnesinde göz doldurdu. Kaiser Chiefs, bu yaz Reading ve Leeds festivallerinde de sahne alacak.

Yıldızların Sevgilisi Johnny Borell Genç Kızları Rock’N Coke Sahnesinde Büyüledi!

Kirsten Dunst ve Emma Watson gibi isimlerle olan ilişkileriyle dünya magazin basınının sürekli takibinde olan Johnny Borell, Rock’n Coke sahne önünü dolduran genç kızların kalplerini çalmayı başardı. Razorlight festivalin en keyifli performanslarından birini sergiledi.

Bugüne kadar The Rolling Stones, Queen, Oasis gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan, Johnny Borell önderliğinde kurulmuş olan İngiliz indie-rock grubu Razorlight bu yaz çıkacağı dünya turnesi kapsamında 19 Temmuz’da Rock’n Coke ana sahnesinde yerini almış oldu.

Rock’n Coke’ta sürpriz buluşma:
Janelle Monae & Pamela & Fuat


Coca-Cola’nın global kampanyası kapsamında ilk olarak Mart ayında Amerika’da lansmanı yapılan “Open Happiness – Mutluluğa Kapak Aç” isimli single’ın Türkiye galası Janelle Monae, Pamela ve Fuat’ın katılımıyla Rock’n Coke’ta gerçekleştirildi.

Amerika’da farklı tarzlarda sanatçıların bir araya gelip seslendirdiği “Open Happiness” isimli parçanın vokallerinden, Grammy adayı Janelle Monea Rock’n Coke’un ikinci gününde sürpriz bir sahne şovu ile festival katılımcılarını şaşırttı. Janelle Monae Coca-Cola zero sahnesindeki performansından önce Coke’n Music Lounge Dome’da Pamela Spence ve Fuat ile bir araya gelerek “Open Happiness” single’ını Türkçe ve İngilizce seslendirdi. Kendine has giyim stili ile dinleyenlerden tam not alan Monae’nin yanı sıra Pamela Spence de cesur kostümü ile şova damgasını vurdu.

21. yüzyılın Shirley Bassey’si olarak anılan Grammy adayı Amerikalı şarkıcı Janelle Monae, urban / alternatif tarzında son yılların yükselen isimlerinden biri.

Rock’n Coke’ta maNga VS CARTEL Bir Numara En Büyük!

Rock’n Coke, ikinci gününe de hızlı başladı. D2 ve Cold War Kids’in ardından maNga vs. Cartel tüm festivalcilerin ayaklarını yerden kesti…

Festivalin bu sene merakla beklenen performanslarından biri maNga vs. Cartel’di. Sahne önünde toplanan binlerce kişi önce sahneye tek başına çıkan maNga’nın şarkılarına bir ağızdan eşlik etti. Yıllardır hayranı oldukları Cartel ekibiyle sahneye çıktıkları için heyecanlı olduğu gözlenen maNga ekibine birkaç şarkı sonra aniden sahneye fırlayan Cartel ekibi dahil oldu. Festival alanındaki coşku ve heyecanın doruk noktasına ulaştığı performans Cartel’in ilk çıkışlarından bu yana onca yıl geçmesine rağmen enerjilerinden hiçbir şey kaybetmediğini ve hayranlarının tüm şarkılarını hala ezbere bildiğini kanıtladı.

İki ekip çok yakında caRma adını verdikleri özel projeleriyle hayranlarıyla buluşacak…

Bulgaristan’ın Reamonn’a Cevabı “D2” Rock’n Coke Sahnesindeydi!

Rock’n Coke’un ikinci günü ana sahne’nin ilk performansını gerçekleştiren Bulgar ekip D2’nun performansı görülmeye değerdi. Bulgaristandan gelen çok sayıda hayran ve basın mensubunun sahne önünde varlığını hissettirdiği grubun karizmatik solisti Dejan Kamenov’un seyirciyle son derece interaktif gerçekleştirdi. Bu konserle Rock’n Coke ikinci ve son gününe de oldukça hızlı başlamış oldu…

Ortalık toz Duman

Bu sene altıncısı düzenlenen Rock’n Coke’ta alternatif rock’ın ünlü temsilcilerinden Jane’s Addiction’ın ardından sahne alan Duman tozu dumana kattı. Binlerce müzikseverin şarkılarına eşlik ettiği Duman’la beraber festival alanı çok hareketli anlar yaşadı.

Festivalin resmi para birimi BonusCardRock

Garanti Bankası, Rock’n Coke’da bankacılık hizmetleriyle festival katılımcılarını yalnız bırakmadı. 48 saat boyunca yiyecek ve içecek harcamalarında kullanılan festivalin resmi para birimi ise Bonus’ Rock. Garanti Bankası bir gezici şube, üç ATM ve bir dolum noktasıyla müzikseverlerin finansal ihtiyaçlarına yanıt verdi.

Mavi Jeans, Eti, Anadolu Sağlık Merkezi ve Apple da gerçekleştirdikleri farklı aktiviteler ile ziyaretçilere müzikten arta kalan zamanlarda eğlenme fırsatı sundu.

RAKAMLARLA ROCK’N COKE 2009

SANATÇILAR VE EKİP

• 22’sı yerli, 13’u yabancı grup ve sanatçı olmak üzere toplam 376 müzisyen katıldı.

• Sanatçılar ekipleriyle birlikte toplam 523 kişiydi.

• Kuliste görevli ekip 124 kişiydi.

• Sanatçılara ve ekiplerine yaklaşık 60 araç hizmet verdi.

• Festivale katılan yerli ve yabancı gruplara 35 rehber eşlik etti.

• Festivalin gerçekleşmesi için yaklaşık 8.000 kişi çalıştı.

GENEL KASABA

• 80.000m2lik festival alanında sahne ve çeşitli çadırlar için 11.000 m2’lik toplam alan ayrıldı ve 8675m2 taban kuruldu.

• Festival alanına farklı etkinlikler için 76 adet çadır kuruldu.

• Yedekleri ile birlikte 26 adet yüksek güçlü jeneratör kullanıldı. Jenaratörler 5.6 megawatt enerji harcadı.

• Toplam 1000 bariyer kullanıldı.

• 1100 noktadan serinletme yapıldı.

• 6000 metrelik çit kullanıldı.

• Festivalin telefon, internet ve bankacılık hizmetleri için 8 km kablo döşendi.

• 600 kişilik Jandarma ekibi çalışmalara destek verdi.

• 200 bin litre içecek tüketildi, 80 ton buz kullanıldı.

• 5000 m2 çim serildi.

KAMP

• Toplam 4327 adet çadır kuruldu.

• 70 kişilik izci ekibi ve kamp alanı organizasyonuna destek verdi.

TEMİZLİK

• 1 çevre mühendisi gözetiminde 30 kişilik yönetim ekibi ile temizlik hizmetleri verildi.

• Festivalde 600 ton katı atık çevre korumacı yöntemlerle tahliye edildi.

• Festival boyunca temizlik hizmetlerinde içlerinde 9 vidanjör, 2 çöp arabası, 1 tıbbi atık aracı ve 1 taşıma aracı olmak üzere toplam 13 adet farklı özelliklere sahip araç kullanıldı.

• 12 saat vardiyalı 140 ince temizlik, 410 katı atık toplama ekibi çalıştı.

• 165 adet mobil tuvalet

• 24 adet 4’lü el-yüz yıkama ünitesi,

• 1120 lt sıvı sabun,

• 120 km. uzunluğunda tuvalet kağıdı,

• 75 lt tuvalet parfümü,

• 1 ton çöp poşeti,

• 5 adet 1.100 lt, 25 adet 800 lt. + 40 adet 120 lt. + 10 adet 240lt çöp konteyneri kullanıldı.