Rögar faciasında anne kusurlu bulundu

İstanbul’da iki sene önce annesiyle yürürken açık unutulan rögar çukuruna düşen 5 yaşındaki Dilara’nın ölümüyle ilgili 2. bilirkişi raporu da açıklandı. Anneyi kusurlu gören raporda "Çocuğunun elini sıkı tutmadı" denildi.

04.11.2009 - 12:50

Rögar faciasında anne kusurlu bulundu

DHA’nın haberine göre; Bahçelievler'de annesiyle yürüyüşe çıkan 5 yaşındaki Dilara Dumrul'un açık unutulan rögar çukuruna düşerek hayatını kaybetmesiyle ilgili davada ikinci bilirkişi raporu da açıklandı.

İlk bilirkişi raporunda, annenin kusur oranı tayin edilememiş ve ikinci bir bilirkişi raporu istenmişti.

İlk raporda 2. dereceden kusurlu bulunan MVM şirketi sorumlu müdürü, proje sorumlusu ve şantiye şefi olan Erol Balcı ikinci bilirkişi raporunda 1. dereceden kusurlu görüldü.

İkinci bilirkişi raporu ise Dilara Dumrul’un annesi Edibe Songül Dumrul da kusurlu buldu.

Raporda, Edibe Dumrul inşaat alanı içinde yürürken, çocuğunun elini sıkıca tutması ve aynı zamanda da çocuğun bastığı yerleri dikkatlice kontrol etmesi gerektiğinin belirtildi.

Raporda, olay yerinde bir inşaat alanı olması ve buradaki ristlerin normal yaşamda karşılaşılanlardan daha fazla ve daha yoğun bir halde bulunması gerçeği gözetildiğinde anne Edibe Dumrul'un sorumluğunun ancak üçüncü deredecen olabileceği ifade edildi.

28 Şubat 2007 günü meydana gelen olayda Dilara, annesinin elinden kayarak Tavukçu deresinin ıslah çalışmaları sırasında kapağı açık unutulan rögardan kanalizasyona düşmüştü.

Dilara, bir anda akan suda kaybolurken, “Anne beni kurtar" çığlıkları karşısında çaresiz kalan anne, kızının sinir krizleri geçirmişti.

Bakırköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında baba Muhterem Dumrul MVM şirketinden manevi tazminat aldıklarını, şirket yöneticileri ile helalleştiklerini ve cezai davadan vazgeçtiklerini, şikayetçi olmadıklarını belirterek, maddi tazminat haklarının saklı kalmasına ilişkin dilekçesini mahkemeye sunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...