Başbakan Yıldırım: Rohingya Müslümanlarına destek vermeye devam edeceğiz

Bangladeş'te konuşan Başbakan Yıldırım, Arakanlı Müslümanların durumuna ilişkin, "10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi konusunda Türkiye olarak destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2017 - 17:20

Başbakan Yıldırım: Rohingya Müslümanlarına destek vermeye devam edeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş'te Başbakanlık Binası'nda, Başbakan Şeyh Hasina ile iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Özellikle geçen yıl 'de 15 Temmuz'da meydana gelen alçak darbe girişiminin ardından Bangladeşlilerin, demokrasinin ve Türk hükümetinin yanında yer almalarını unutmadıklarını belirten Yıldırım, bunun için teşekkürlerini iletti.

Yıldırım, Myanmar ve Bangladeş arasında 24 Kasım'da imzalanan anlaşmanın, orta ve uzun vadede bu Rohingya Müslümanlarının tekrar kendi topraklarına dönüşümünü mümkün hale getireceğine inandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası camianın da bu sorunu, "sadece Bangladeş'in sorunu" gibi görmekten vazgeçmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Gerek insani yardım konusunda gerekse de siyasi çözüm konusunda daha etkin hareket etmesi icap etmektedir. Siyasi çözüm tam olarak sağlanıncaya kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan 10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi, sorunlarının asgari düzeye indirilmesi konusunda da biz Türkiye olarak, işin başından beri hep devrede olmaya gayret ettik. Bundan böyle de Sayın Başbakan ve Bangladeş hükümetinin yönlendirmesi ve rehberliğinde gerekli katkıları, desteği vermeye devam edeceğiz."

Yıldırım, bölgede sivil toplum kuruluşları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve yerel makamların yanı sıra Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla sağlık, eğitim, barınma gibi faaliyetlerde daha etkin bir şekilde yer almayı sürdüreceklerini de söyledi.

"FİLİSTİNLİLERİN YALNIZ OLMADIĞINI DÜNYA ER GEÇ ANLAYACAK"

Kudüs'ün tek taraflı olarak İsrail'in başkenti ilan edilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın olağanüstü toplandığını anımsatan Yıldırım, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid'in iştirakıyla Bangladeşlilerin verdiği desteği takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Yıldırım sözlerini, "Eminim ki tek yanlı alınan bu karar asla hayata geçmeyecek ve Filistinlilerin yıllardan beri devam eden haklı davalarında yalnız olmadıkları tüm dünya tarafından er ve geç anlaşılacak. Yaşasın Türkiye-Bangladeş dostluğu, kardeşliği" diye tamamladı.

BANGLADEŞ BAŞBAKANI HASİNA'DAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Yıldırım'ın Bangladeş'e yaptığı resmi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ise, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bu vesileyle Bangladeş halkına ve Arakan Müslümanlarına desteklerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Hasina, Yıldırım ile ortak ilgi duyulan bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerinin altını çizerek "Başta Arakan krizi olmak üzere birçok ikili ve uluslararası meselede Türkiye ile mutabakatımızı teyit etik ve dostluğumuzu pekiştirdik" dedi.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina

Yatırım, ticaret, savunma, eğitim ve turizm gibi birçok alanda Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istediklerini dile getiren Hasina, iki ülke kurumları arasında imzalanan anlaşmaların yetenek geliştirme, bilgi paylaşımı ve kapasite inşası gibi birçok alanı kapsadığını söyledi.

BİNALİ YILDIRIM, SAVAR ULUSAL ŞEHİTLER ANITI'NI ZİYARET ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret kapsamında gittiği Bangladeş'in başkenti Dakka'da, Savar Ulusal Şehitler Anıtı'nı da ziyaret etti.

İki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasının ardından anıta çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Yıldırım, ziyaret defterini imzaladı.

Yıldırım, deftere yazdığı mesajda, "Savar'daki Ulusal Şehitler Anıtı'nda bulunmanın kendisi için büyük bir ayrıcalık ve onur vesilesi olduğunu" belirterek, "1971'deki Bağımsızlık Savaşı'nda hayatını kaybeden cesur Bengallileri, burada Türk milleti ve kendi adıma anma fırsatı bulmaktayım" ifadesine yer verdi.

"Türkiye ile Bangladeş halkları arasındaki kardeşlik bağlarının, bağımsız Bangladeş devletinin kuruluşunun öncesine dayandığını" vurgulayan Yıldırım, mesajını şöyle sürdürdü:

"Türk milleti, Bengalli kardeşlerinin Kurtuluş Savaşı'mızda verdikleri desteği asla unutmayacaktır. Ülkeleri için cesaretleri ile savaşan Bangladeş şehitlerine saygı göstermekten onur duyuyorum. Onların mirası, Bangladeş halkını bu demokratik, müreffeh ve coşkulu ülkenin inşa edilmesinde cesaretlendirmiştir."

Başbakan Yıldırım, kendi ismi verilen fidanı anıtın bahçesine dikerek ziyaretini tamamladı.

TİKA TARAFINDAN YAPTIRILAN KEMOTERAPİ ÜNİTESİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Öte yandan Başbakan Yıldırım, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bangladeş'te Shaheed Suhrawardy Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yaptırılan kemoterapi ünitesinin açılışını yaptı.

Yıldırım'a inşası ve masrafları TİKA tarafından üstlenilen ünitenin açılışında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı da eşlik etti.

Yıldırım, daha sonra üniteyi gezerek incelemelerde bulundu ve görevlilerden bilgi aldı.

Açılışın ardından Yıldırım, Bangladeş'in kurucu lideri Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman'ın kabrinin bulunduğu Bangabandhu Anıt Müzesi'ni ziyaret ederek anı defterini imzaladı.

TÜRKİYE'NİN DAKKA BÜYÜKELÇİLİĞİ YERLEŞKESİNİN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Başbakan Yıldırım, Bangladeş ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin Dakka Büyükelçiliği yerleşkesinin temel atma törenine de katıldı.

Yıldırım, törende yaptığı konuşmada yeni büyükelçilik yerleşkesinin en az 100 kişinin aynı anda çalışabileceği büyük bir kompleks, bir külliye olarak inşa edileceğini vurgulayarak "Ülkemize yakışan büyük bir büyükelçilik külliyesi, 2019'da hizmete girmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, yeni büyükelçilik yerleşkesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Kurdele kestikten sonra inşaatın temeline harç koyan Yıldırım, yetkililerden projeye ilişkin bilgi aldı.

Yıldırım'a törende Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı eşlik etti.

BANGLADEŞ MİLLİYETÇİ PARTİSİ LİDERİ VE ESKİ BAŞBAKAN ZİYA'YI KABUL ETTİ

Başbakan Yıldırım, Dakka'da, Bangladeş Milliyetçi Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Halide Ziya ile bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım'a, Ziya'yı kabülünde, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı eşlik etti.

Sayfa Yükleniyor...