Roma dönemine ait 'veda sahnesi'

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde, Roma dönemine ait olduğu belirlenen ve iki kişinin tokalaştığını gösteren kaya parçasının üzerindeki kabartmanın "veda sahnesi"ni yansıttığı belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 14.05.2019 - 15:28 | Son Güncelleme : 14.05.2019 - 16:09

Roma dönemine ait 'veda sahnesi'

'da bulunan ve Roma dönemine tarihlenen kaya parçasının üzerindeki kadın ve erkeğin tokalaşmasını gösteren kabartmanın "ölen eşlerden birisi için veda sahnesi" olarak tasvir edildiği bildirildi. 

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahta ilçesine bağlı Tütenocak köyünde yağmur yağışıyla üzerindeki çamurdan temizlenen kayayı gören vatandaşların kendilerine haber verdiğini söyledi.

Köye gittiklerinde üzerinde kadın ve erkek figürlerinin el sıkışır şekilde tasvir edildiği yaklaşık 10 ton ağırlığında bir kaya bulduklarını aktaran Alkan, şunları kaydetti:

"Bu kabartmada tokalaşma sahnesini gözlemlemekteyiz. Büyük ihtimalle ölen eşlerden birisi için veda sahnesi olarak karşımıza çıkıyor. Kabartmadaki giysilere baktığımızda, Roma dönemine ait olduğunu görüyoruz. Tokalaşma sahnesinin bulunduğu kabartmalı taşı, kurul kararının ardından vinç ve TIR yardımıyla Adıyaman Müze Müdürlüğü'ne taşıdık."

Sayfa Yükleniyor...