Fakat bu muazzam fiyat Carlisle’daki bir müzede hayal kırıklığına yol açtı. Müze yetkilileri haftalardır çılgınca bu “olağanüstü” eserin halka sergilenmek için İngiltere’de kalmasını sağlamak üzere para toplamaya çalışıyorlardı.

İsmini yakınında bulunduğu kasabadan alan Crosby Garrett Miğferi Christie’s’in Güney Kensington ofisinde 2.281.250 sterline satıldı.

Miğferin yeni sahibinin adı gizli tutuluyor. Bronz esere ne olacağı belli değil, ama ismi bilinmeyen kaşifini çok zengin ettiği kesin.

Satın alan kişi miğferi özel bir koleksiyonda da tutabilir, İngiltere dışına çıkarmak için başvuruda da bulunabilir, ama böyle bir hareket devletin araya girip bir ihracat engeli koymaya sevk edebilir. Bu da o fiyatın karşılanması ve eserin İngiltere’de tutulması için ek zaman sağlayabilir.

Londra’daki satışa altı teklif sahibi girdi ve fiyatı başlangıçtaki 200.000 ila 300.000 sterlinlik tahminin çok üzerine çıkararak 2 milyon sterlin sınırının üstüne taşıdı.

İsimsiz olarak satın alınan miğfer şimdiye kadar bulunmuş bu tür üç eserden biri ve neredeyse 2000 yıllık.

2010 Mayıs ayında bulunan miğferin 1. yüzyıla ya da 2. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Miğfer savaşta koruma amacıyla değil bir spor etkinliğinde gösteri amaçlı olarak kullanılmış.

Uzmanlar miğferi “Doruk noktasındaki Roma metal işçiliğinin sıra dışı bir örneği” diye niteliyor.

İngiltere’de bu miğferden önce, sadece iki tane yüz maskesi içeren süvari gösteri miğferi keşfedildi. Ribchester Miğferi 1796’da bulundu ve British Museum’da sergileniyor. Newstead Miğferi ise 1905’te bulundu ve Edinburgh’daki İlk Çağlar Müzesi’nde sergileniyor.