Romanlar: Göbek atarak hak arayamayız

İzmir Romanlar Derneği Başkanı, İstanbul'daki toplantıda ilk defa Başbakan düzeyinde bir tanıma gerçekleştiğini ancak gösterilen yaklaşımın altının boş olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 15.03.2010 - 21:46

Romanlar: Göbek atarak hak arayamayız

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Roman Buluşması'na ilişkin ''Cumhuriyet tarihinde ilk defa başbakan düzeyinde tanıma oldu, yüreğimize nakşetti ama bu yaklaşımın altı boş'' dedi.

Cıstır, İstanbul'daki buluşmaya İzmir'den 2 bin civarında Roman vatandaşın katıldığını, kendisinin toplantıya katılmadığını belirtti.

Buluşmanın, Romanların tanınması anlamında çok önemli olduğunu ifade eden Cıstır, ''600-700 kilometre öteden insanların İstanbul'a taşınması popülist bir yaklaşım. Başbakanın dilinde bir şey varsa, Romanların yaşadığı yerlere gelip anlatsın. Biz bu buluşmada sıkıntılarımızı, taleplerimizi anlatamadık. Kentsel dönüşüm, işsizlik, ayrımcılık gibi konularda biz de görüşlerimizi aktarmak isterdik'' dedi.

Cıstır, 'Roman Açılımı' kapsamında sosyal meselelerinin çözümü için bütçe ayrılması gerektiğini savunarak, ''Bize projeksiyon sunulmalıydı, 'Bunlar yapılacak' denmesini isterdik'' dedi.

"GÖBEK ATARAK HAK ARAYAMAYIZ"
Cıstır, ''Cumhuriyet tarihinde ilk defa başbakan düzeyinde tanıma oldu, yüreğimize nakşetti ama bu yaklaşımın altı boş. Romanlar artık kendini ifade etmeye başladı. Öz eleştiri yapmak gerekirse orada göbek atarak, hak arayamayız. Biz sıkıntılarımızın konuşulmasını istiyoruz.

TOKİ, Romanlara konut yapacakmış, İzmir bu çalışmanın içinde değil. İstihdam konusunda destek istiyoruz. Eğitim istiyoruz, meslek edindirecek eğitimler istiyoruz. Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu kurulsun deniyor. Bunun işlevselliği ne kadar olacak? Otobüsümüz, dönüşte önünde 'Roman' yazdığı için Susurluk'ta bir tesise alınmadı. Başbakanımız iyi niyetli olabilir, ama iyi niyet işin altından kalkılacak demek değil.

Biz rakam istiyoruz. Yapılacaklarla ilgili somut adımlar neler, onları görmek istiyoruz. Bize örneğin 'Romanlar için, sorunları için 10 milyar dolar ayırdık' densin''şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...