Halide Edib döneminde de sonrasında da tartışılan kadındı… Halide Edib, mandacı mıydı? Halide Edib, nasıl bir milliyetçiydi? Halide Edib, iyi bir eş, iyi bir anne miydi? Halide Edib, cephede ne yaptı? Halide Edib’in kadın mücadelesindeki rolü neydi? Halide Edib, Ermeni tehciri konusunda ne söyledi? Halide Edib, intikamcı ve şiddet yanlısı bir insan mıydı? Halide Edib, Mustafa Kemal ile ilgili ne düşünüyordu?

“Latife Hanım” kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar’ kaleme aldığı Halide Edib kitapçı raflarındaki yerini aldı.

Kitapta Çalışlar, Halide Edib’in edebiyat, siyaset ve dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü mücadele ile geçen ömrünü anlatıyor. Çalışlar, kitabının önsözünde , “Halide Edib muhalif ruhlu bir kadındı, aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inananlardandı. Bu yüzden yok edilmişti,” diyor.

''İşgale karşı isyanın hatibi... 1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş; idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biri... Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu... Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi... Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı... Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib... ''

Halide Edib Everest Yayınları etiketiyle kitapçılarda.