Romantik kurbağalar

Fransız Alpleri'ne kısa süreli yaz geldiğinde soğukkanlı kurbağalar romantikleşiyor.

07.04.2011 - 10:48

Romantik kurbağalar

Alpler'de, 2 bin metrelerdeki yarı donmuş bir gölden çıkan Avrupa su kurbağaları (Rana temporaria) eş bulmaya ve çiftleşme aktivitelerine başlamaya niyetliler.

Bu kurbağalar, farklı koşullara uyum sağlayarak, yaşam alanlarını Avrupa'nın büyük bölümüne yaymış.

Burada, Fransa'nın Savoy bölgesindeki Beufort Masifi'nde, buz haziran ayına kadar erimiyor. Ve dişilere yumurtlamaları, iribaşlara ise kurbağa yavrusuna dönüşmeleri için ancak kısa bir zaman aralığı kalıyor. Soğuk iklim kurbağaları, ılıman bölgelerde yaşayan akrabalarına oranla daha yavaş gelişiyor, ancak daha uzun süre yaşıyor (ova kurbağalarının 5 yıllık ömrüne karşılık 12 yıl) ve bu nedenle de daha iri oluyor.

Ayrıca, başka yerlerde yaşayan akrabalarının tersine, daha ılık olan gündüz saatleri boyunca da aktifler. Kurbağalar amplexus adı verilen bir pozisyonda çiftleşiyor. Bu pozisyonda, daha küçük olan erkek, iki gün, hatta daha da uzun bir süre dişiye arkadan kenetleniyor. Dişi yumurtlamaya başlayınca, erkek de spermiyle bunları döllemeye başlıyor. Yumurtalama bahar aylarında başlasa da, dağlık bölgelerdeki göllerde yaşayan kurbağa çiftleri amplexus pozisyonunda kış uykusuna yatabiliyor. Bu, sıcak havalar yüzünü gösterdiğinde en kısa zamanda çiftleşme olanağı sunması nedeniyle, döllenme konusunda avantaj sağlayacak, bir ay süren bir kucaklaşma. Yükseklerde yaşayan kurbağaların yumurtaları alçak bölgelerdeki dişilerin yumurtalarından yüzde 30 oranında daha büyük olabiliyor ve bu da buradaki iribaşlara üstünlük sağlıyor.

Yazının devamı National Geographic Türkiye nisan ayı sayısında...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...