RTÜK Başkanı Akman: Davet gelmedi

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Almanya'daki Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili savcılıktan şu ana dek kendisine ulaşan herhangi bir bilgi ya da davetin sözkonusu olmadığını açıkladı.

30.04.2009 - 15:07

RTÜK Başkanı Akman: Davet gelmedi

Gazetecilerin Deniz Feneri Davası'na ilişkin sorularını yanıtlayan RTÜK Başkanı Zahid Akman, Frankfurt Savcılığı'nın açtığı ikinci soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacağı iddiasını gazete haberlerinden öğrendiğini belirtti.

Bir gazetecinin, "Frankfurt savcılığının açtığı ikinci soruşturma kapsamında ifadenize başvurulduğu yönünde bazı bilgiler var. Bu konuda bir açıklamanız olacak mı?'' sorusuna Akman, ''Şu ana kadar bana ulaşan herhangi bir şey yok. Ben de sizler gibi gazete haberlerinden durumu öğrendim. Denildiği gibiyse muhtemelen savcılığın bu konuyla ilgili bir daveti söz konusu olacaktır" karşılığını verdi.

Almanya'dan gelen adli yardımlaşma talebi yazısında "Kanal 7 ile bağlantılarınızın sorulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Akman, şunları söyledi:

"Ben okumadım. Gazetedeki haberde dediğiniz şekilde bir şey yoktu. Savcılığa ne gönderdiler, ne istiyorlar, savcılıktan bilmiyorum. Eğer gerçekten sizin elinizde bu iddialarınızı anlamlı kılacak bir belge varsa okur, ben de yararlanırım. Şu anda bana ulaşan herhangi bir şey yok. Savcılıktan bu konuyla ilgili ne herhangi bir bilgi ne de herhangi bir davet söz konusu olmadı."

Akman, bir gazetecinin, "Gelen yazıyla ilgili bir bilgi talebiniz oldu mu?" sorusunu da bilgi talebinin, Almanya Büyükelçiliği aracılığıyla Adalet Bakanlığına ulaştırıldığını belirtti. RTÜK Başkanı Zahid Akman, şöyle devam etti:

"Konuyla ilgili Adalet Bakanlığının da yapması gerekenler belli. Sayın Adalet Bakanı bu konuları açıkladı. Muhtemelen onlar ilgili savcılıklara yollayacaklar talepleri. Adli yardım talebi çerçevesinde istenilenleri, savcılık da istenilenler neyse, tabii ben bilmiyorum, o çerçevede muhataplarına sorular sorarak, bu bilgileri hazırlayacak. Ama bana şu ana kadar ne savcılıktan ne Adalet Bakanlığından herhangi bir şey gelmedi. Zaten Adalet Bakanlığımıza bu konuyla ilgili bir bilgi soruyor olmak da etik değil ancak savcılığa ulaştıktan sonra belki avukatlarım aracılığıyla bilgi edinmek için müracaat edebiliriz."

BAŞBAKAN İZİN VERECEK
Başka bir soru üzerine de Akman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, RTÜK Başkanı sıfatıyla yaptıkları faaliyetler hakkında soruşturma izni vereceğini belirtti.

Deniz Feneri soruşturması kapsamındaki iddiaların, RTÜK başkanlığından önceki döneme ait olduğunu hatırlatan Akman, ''O nedenle Sayın Başbakan'ın bu konuyla ilgili herhangi bir izninin talep edilmesi söz konusu değil'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...