RTÜK: Dizide Nur var, Serter yok

RTÜK Başkanı Davut Dursun, bir televizyon dizisinde CHP Milletvekili Nur Serter’e hakaret edildiği iddialarının araştırıldığını söyledi. Gazeteye gönderilen tanıtım yazılarında yanlışlık yapıldığını belirten Dursun, “Dizide 3 kez ‘Nur’ deniyor ama Nur Serter geçmiyor” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.02.2012 - 17:32

RTÜK: Dizide Nur var, Serter yok

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, gazetecilerin CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter’in adının bir dizide geçtiği iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Davut Dursun, şöyle konuştu:

''Yaptığımız araştırmada söz konusu dizinin bölümünde bu anlama gelebilecek herhangi bir şeyin olmadığını gördük. O nedenle bizim açımızdan bir dizi ya da program yayınlandıktan sonra herhangi bir ihlal varsa biz onu değerlendiriyoruz. Yayınlanmamış programla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmamız mümkün değildir.

Arkadaşlarımız da bugün yaptıkları çalışmada söz konusu dizide 3 kez 'Nur' adının geçtiği fakat söz konusu milletvekilinin adının ve soyadının geçmediğini tespit etmiş bulunuyor. Yine de arkadaşlar konu üzerinde çalışıyorlar. Herhangi bir ihlal varsa o ihlali de Üst Kurul’da değerlendireceğiz.

Elbette ki TBMM üyesi bir sayın milletvekilimizin adının bu şekilde saygınlığının aleyhine olabilecek bir yayına müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu ciddi bir şekilde ihlal oluşturur. Belli bir karara varmamız durumunda, müeyyide uygulamamız söz konusu olabilir.”

Gerçek olmasa bile hakarete izin verilemeyeceğini belirten Dursun, “Kurgu bile böyle olsa bile birisini küçük düşüren, onurunu zedeleyen herhangi bir şeye müsaade edilemez” diye konuştu.

RTÜK Başkanı Dursun, dizinin yapımcısının yanlışlığın sadece yapım şirketinin gazetelere gönderdiği tanıtım yazılarında bulunduğunu belirttiğini söyledi.

Dursun, yapımcının dizideki Nur Sertaç karakterinin sehven bir başka şekilde kullanıldığını ifade ettiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...