RTÜK: Kurumumuz rencide ediliyor

HSYK'nın yapısının RTÜK'e benzetilmesi tartışmalarını değerlendiren RTÜK Başkanvekili Hasan Tahsin Fendoğlu, ''Türkiye'de siyasi tartışmalar arasında bizim kurumumuz rencide ediliyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum'' dedi.

Haberler 20.01.2014 - 15:58

RTÜK: Kurumumuz rencide ediliyor

17 Aralık'ta yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra gündeme gelen HSYK'nın yapısının değiştirilmesi ve RTÜK modelinin getirilmesi tartışmalarına RTÜK'ten ilk kez cevap geldi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Diyarbakır'da seçim dönemi yayınları bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan RTÜK Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kurulun başkanvekili Fendoğlu, bir isteklerinin olduğunu ve 'de artık kurumlarının rencide edilmemesi gerektiğini belirterek, "Biz RTÜK'ün kalitesi ve itibarı için yurtiçinde ve yurtdışında çok çalışma yapıyoruz. Akdeniz RTÜK'leri ile ilgili çalışmalara katılıyoruz, AB RTÜK'leri toplantılarına katılıyoruz. Dünyada RTÜK benzeri çok sayıda kurumlar. Örneğin ABD'de var. Fransa ve İngiltere'nin RTÜK'leri var. Dolayısıyla dünyanın tüm çağdaş ülkelerinde RTÜK benzeri kurumlar var" dedi.

Türkiye'nin RTÜK'ü olarak kredilerini artırmanın peşinde olduklarını belirten Fendoğlu, "Ama son yapılan açıklamalar doğrusu bizi rencide ediyor. Biz kendi itibarımızı dünya çapında artırmaya çalışırken Türkiye'de bazı söylemler bizi üzüyor. Çünkü bu Türkiye'nin kurumudur. Hiçbir çağdaş ülkede kendi kurumunu rencide edecek şeyler olmaz. Ama Türkiye'de siyasi tartışmalar arasında bizim kurumumuz rencide ediliyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

RTÜK'ün 9 üyesinin olduğunu ve her üyelerin Meclis tarafından seçildiğini anlatan Fendoğlu, "Çok büyük uyum içinde çalışıyoruz. İyi çalışıyoruz ve en demokratik organ RTÜK'tür. Türkiye'nin en demokratik organlarından biridir. Dünya üzerindeki itibarlı kurumlarından biridir. Türkiye'nin RTÜK prestijli bir kurum. Çünkü Meclis tarafından seçilmiş olmanın onuru var. Ama dediğim gibi çağdaş ülkeler kendi kurumunu yüceltirken çeşitli konularda kurumumuzun prestijini zayıflatabilecek tartışmaların olması doğrusu bizi üzüyor" ifadelerini kullandı.

Söylemlere bakıldığı zaman, TV'lerde RTÜK'le ilgili söylemlerin yer aldığını hatırlatan Fendoğlu, hemen her gün RTÜK'le ilgili olumsuz söylemleri gördüklerini kaydetti.

Fendoğlu, "Biz bunu hak etmiyoruz. Seçim zamanında siyasiler konuşabilir ama konuşurken Türkiye'nin kurumlarına rencide etmek doğru değil, çok detaya girmiyorum ama herkes bunu görüyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...