RTÜK'ten TRT açıklaması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Üst Kurul Başkanı Davut Dursun'un TRT'ye müeyyide uygulanmasına ilişkin karara karşı çıktığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.01.2014 - 12:40

RTÜK'ten TRT açıklaması

RTÜK'ten yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında, Üst Kurul'un, "Başucu Şarkıları" adlı programda anlatılan bir fıkra nedeniyle TRT Müzik kanalına müeyyide uygulanmasına karar verdiğine ilişkin haberler yer aldığı anımsatıldı.
     
Haberlerde, RTÜK Başkanı Davut Dursun'un söz konusu müeyyide kararına karşı çıkan tek üye olduğuna ilişkin gerçeğe aykırı iddialar yer aldığı belirtilen açıklamada, Üst Kurul'un, söz konusu yayında, yayın hizmetlerinin "ırk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasi ve felsefi düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremeyeceği ve teşvik edemeyeceğine" ilişkin 8/e maddesiyle "yayın hizmetlerinin, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamayacağına" dair 8/f maddesinin ihlal edildiğine karar verdiği kaydedildi.
     
Açıklamada, "Üst Kurul Başkanı Dursun ise yayında 8/f maddesinin ihlal edildiği yönündeki karara katılmış, 8/e maddesinin ihlal edildiğine ilişkin karara katılmamıştır. Dolayısıyla RTÜK Başkanı'nın TRT'ye müeyyide uygulanmasına ilişkin karara karşı çıktığı bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesi kullanıldı.

Sayfa Yükleniyor...