'Ruhban okulu kararı AB'den ayrı'

Dışişleri Bakanlığı Heybeliada Ruhban Okulunun açılmasına ilişkin olası bir kararın, "Türkiye Cumhuriyeti'nin başka konulardan ayrı bir şekilde vereceği bir karar" olacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 14:51

Özügergin, haftalık basın toplantısında, Heybeliada Ruhban Okulunun açılması konusunda bir çalışma olup olmadığına dair soru üzerine, bu konunun uzun zamandır gündemde olduğuna, gerek içeride, gerek dışarıda zaman zaman dile getirildiğine dikkati çekti.

"Konunun özü, bizim vatandaşımız olan azınlıklarımızı ilgilendirir. Bu, bizim sorunumuzdur" diyen Özügergin, devletin farklı birimlerinin konuyla ilgili çalışma içerisinde olduğunu belirterek, "Örneğin Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda yürüttüğü çalışmalar var, çünkü konunun yasal boyutu var. Bu çalışmalar hangi yönde sonuçlanır, bununla ilgili kararımız ne olur, zaman içinde görürüz. Ancak bu karar, Cumhuriyeti'nin bağımsız bir şekilde, başka konulardan ayrı bir şekilde vereceği bir karardır" diye konuştu.

Özügergin, Türkiye'nin Heybeliada Ruhban Okulunu açması karşılığında Rumlara limanları açma konusunun erteleneceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, "Bize bu yönde bir talep gelmemiştir" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...