Rus ajanın panpiş pozu

İstanbul’da 3 Çeçen komutanı öldüren Rus ajanlarla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı.

02.10.2011 - 10:00

Rus ajanın panpiş pozu

İstanbul Zeytinburnu’nda öldürülen 3 Çeçen komutanın suikastını organize eden Rus ajanlardan Nadim Ayupov’un özel arşivinden erkeklerle çekilmiş çıplak görüntüleri çıktı.

Polis suikastta kullanılan silahın Rusmalı Makarovmarka tabanca olduğunu belirledi. Öldürülen Çeçen Komutan Hamzat Berg Musaev’in ise 2002 yılında Moskova’da 100 Çeçen’in gerçekleştirdiği tiyatro baskınında önemli bir isim olarak yer aldığı ortaya çıktı.

Suikastta olay yerinde elde edilen kovanlardan 2 ayrı susturuculu silah kullanıldığı tespit edildi. 3 boş kovanın Kızıl Ordu subaylarının kullandıkları Makarov tabancaya ait olduğu belirlendi. Zeytinburnu Mevlana Caddesi üzerinde 16 Eylül günü Hamzat BergMusaev, Rüstem Altemirov ve Zaurbek Amriev adlı 3 Çeçen komutanın öldürülmesiyle ilgili ilginç ayrıntılara ulaşıldı.

Habertürk'ün haberine göre, Alexsandr Zharkov ve Nadim Ayupov adlı Rus ajanların organize ettiği kesinleşen suikastta elde edilen kamera görüntülerinde ajanların cinayeti nasıl gerçekleştirdiği ortaya çıkınca polis ve savcılık belgeler doğrultusunda soruşturmayı derinleştirdi.

Rus ajanların kaldıkları otellere yapılan baskınlarda ele geçirilen dokümanlar ise birbirinden çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. Bu dokümanlardan biri de Rus ajan Nadim Ayupov’a ait fotoğraf albümü. Alkole düşkün olduğu belirlenen Ayupov, bir fotoğraf karesinde çırılçıplak. Ayna karşısında kendisini çıplak halde çeken ajanın albümünde ayrıca sevgilileri olduğu öne sürülen erkekler ile çekilmiş sarmaş dolaş görüntüleri bulunuyor. Nazi simgesi kabul edilen “gamalı haç” amblemini bilgisayarı ilemotosikletinde taşıdığı tespit edilen ajan, pek çok fotoğrafta ise zafer işareti yaparak poz vermiş.

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Yener Ülgütol, Çeçenistan uyruklu 3 kişinin Zeytinburnu’nda uğradıkları silahlı saldırıda öldürülmelerinden sonra basında çıkan haberler ile emniyetin yaptığı çalışmalarda elde edilen bilgilerin çoğunun örtüşmediğini bildirdi. Ülgütol, dün bir gazetede Rus ajanı oldukları iddiasıyla fotoğrafları yer alan ve saldırının failleri oldukları öne sürülen kişilere ilişkin de “Olay tarihinden bugüne kadar basında çıkan haberler ile emniyetin yaptığı çalışmalarda elde edilen bilgilerin çoğunluğu birbiriyle örtüşmüyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız çok yönlü olarak devam etmektedir’’ dedi.

BU SUİKASTLARLA SUÇLANIYORLAR
Rus ajanlar Aleksandr Zharkov ve Nadim Ayupov’un Türkiye’de 3 ayrı Çeçen komutanın öldürülmesi olayında da yer aldıkları iddia ediliyor. Rus ajanların ayrıca Avusturya’da 2009 yılında öldürülen Çeçen Komutan Umar İsrailov’un suikastını gerçekleştirdikleri de belirtildi. Terör Şube Müdürlüğü, İstihbarat Birimleri ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin çok yönlü yürüttüğü soruşturmada 2 yıl önce ortaya atılan “Kara liste” adlı “Ölüm listesi” iddiasını da doğrular bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

İddiaya göre Çeçenistan’dan kaçarak Avrupa ülkelerine sığınan Çeçen üst düzey komutanlar hakkında Çeçenistan’da ölüm listesi hazırlandı. Bu listede yer alan isimler, Rus gizli servisi kullanılarak öldürülecek. “Ölüm listesi” iddiası, İsrailov’un öldürülmesinin ardından ortaya çıkmıştı. İsrailov, Avusturya polisine daha önce verdiği ifadesinde Çeçenistan’- dan başka ülkelere giden sığınmacıların “Kara liste”de yer aldığını ve tek tek öldürüleceklerini anlatmıştı. Listede 300 ismin yer aldığı öne sürülmüştü.

ÇEÇEN KOMUTAN MUSAEV'İN BİLİNMEYEN YÖNÜ
Öte yandan Çeçen Komutan Hamzat Berg Musaev hakkında da çarpıcı iddialara ulaşıldı. Rus ajanların hedef aldığı Çeçen Komutan Hamzat’ın 23 Ekim 2002 yılında Moskova’da 100 silahlı Çeçen eylemcisinin gerçekleştirdiği tiyatro baskınında yer alan önemli isimlerden biri olduğu belirtildi. Tarihin en kanlı baskınlarından biri olan tiyatro baskınında, 700 Rus rehin alınmıştı. Rusya’nın Fentanil adlı bir gaz kullanarak etkisiz hale getirdiği 41 Çeçen eylemci ile 119 kişi hayatını kaybetmişti.

TÜRKİYE'DEKİ ÇEÇEN CİNAYETLERİ

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...