Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov, uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırgan çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş çatışmada öldürüldü. Saldırının ardından 7 kişi gözaltına alındı. Rusya'dan 18 kişik heyet, soruşturma için Ankara'ya geldi. Erdoğan ve Putin, suikastın iki ülke ilişkilerini bozmak için yapılmış bir provokasyon olduğunu vurguladı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü

Rusya'nın Büyükelçisi Andrey Karlov, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.

Büyükelçi Karlov, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde katıldığı bir resim sergisinde konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradı.

Karlov'u yaraladıktan sonra binanın ikinci katına çıktığı öğrenilen saldırgan ile özel harekat polisleri arasında çatışma çıktı. 

Vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Karlov, polis ile zanlı arasındaki çatışma devam ettiği için bir süre olay yerinde beklemek zorunda kaldı.

Yaklaşık 15 dakika süren çatışmanın ardından saldırgan öldürüldü.

Saldırganın öldürülmesinden sonra ağır yaralı olan Büyükelçi Karlov, olay yerine sevk edilen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Ancak Karlov yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Saldırıda 3 kişinin de hafif şekilde yaralandığı kaydedildi. 

GÖRGÜ TANIĞI MUHABİR OLAY ANINI NTV'YE ANLATTI

BAKAN AÇIKLADI: SALDIRGAN ÇEVİK KUVVET POLİSİ

Büyükelçiyi öldüren saldırganın kimliği de belli oldu. Karlov'un kaldırıldığı Güven Hastanesi önünde açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırganın 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, polis meslek yüksekokulu mezunu ve halen Çevik Kuvvet Müdürlüğü'nde görev yapan ve 2.5 yıldır bu görevde bulunan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu açıkladı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü - 1
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü - 2 Mevlüt Mert Altıntaş

Soylu açıklamasında "Bu suikast, bu saldırı, bu terör eylemi, -Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir" ifadesini kullandı. Saldırının büyük bir provokasyon olduğunu belirten Soylu, "Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir safahatta, bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin, Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza yönelik hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

SÖKE'DE 6, TOPLAM 7 GÖZALTI

Rus Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş'ın Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan babası İsrafil, annesi Hamidiye ve kız kardeşi Seher Altıntaş gözaltına alındılar. Altantaş'ın iki dayısı ile yengesinin de gözaltına alındıkları belirtildi.

Söke Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı'nın yönettiği ilçedeki operasyon sonucu gözaltına alınan 6 kişi, kimlik tesbitlerinin ardından Aydın Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bu kişilerin Ankara'ya götürülerek burada sorgulanacağı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında bir gözaltı da Ankara'da yaşandı. Altıntaş ile aynı evi paylaşan ve Çevik Kuvvet'te görevli polis olduğu belirtilen bir kişi gözaltına alındı.

Bu arada Altıntaş ailesinin evinde yapılan aramalarda bilgisayarlara, cep telefonlarına el konuldu. Onların da yine soruşturmayı yürüten ekip tarafından inceleneceği belirtildi.

RUS BÜYÜKELÇİYE SUİKAST YAPAN SALDIRGAN MEVLÜT MERT ALTINTAŞ KİMDİR?

"SURİYE'NİN HESABINI VERECEKSİNİZ"

Saldırganın ayrıca silahını ateşlemeden önce "Ya Allah Bismillah... Suriye'de sivillere bomba yağdırdınız. Suriye'nin intikamı alınacak" diye bağırdığı öğrenildi. 

BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da incelemelerde bulunmak üzere olay yerine gitti. Başbakan Binali Yıldırım da olayla ilgili Soylu'dan bilgi aldı. Yıldırım, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu menfur olay Rusya ile Türkiye arasında devam eden ve gelişmekte olan ilişkileri bozmaya yönelik" ifadelerini kullandı.

SALDIRIDAN HEMEN ÖNCE (RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV)

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü - 3

Suikastın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan ve Putin de ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda bu saldırının iki ülke ilişkilerini bozmak için yapılmış bir provokasyon olduğunu vurguladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRK-RUS DOSTLUĞUNU GÖLGELEMEYECEK

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırının Türk-Rus dostluğunu gölgelemeyeceği belirtildi. Açıklamada, "Bu alçakça terörist saldırıyı lanetliyoruz. Olayın faili etkisiz hale getirilmiştir. Bu elim olay en geniş şekilde ve tüm boyutlarıyla tahkik edilecek olup, sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacaktır. Türkiye, Rusya’yla ve tüm diğer ortaklarıyla birlikte terörizmle mücadele için her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Türkiye ile temas halinde olunduğu belirtilen açıklamada, büyükelçinin hayatını kaybettiği teyit edildi.

NTV MUHABİRİ OLAY YERİNDEN BİLDİRDİ

"ÜÇLÜ ZİRVE İPTAL EDİLMEYECEK"

Saldırının yarın Moskova'da Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılacak Suriye konulu kritik toplantı öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırı haberini Moskova yolunda aldı. Bir Rus parlamenter ise Moskova'daki üçlü zirvenin iptal edilmeyeceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise "Bu alçak saldırının yarın Dışişleri Bakanımızla Rusya'da yapmayı planladığımız görüşmelerin hemen öncesinde gerçekleşmesi dikkat çekicidir" ifadelerini kullandı.

RTÜK'TEN YAYIN KISITLAMASI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu. 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bir çevik kuvvet polisi tarafından öldürüldü - 4 Büyükelçi Andrey Karlov ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

18 KİŞİLİK RUS HEYETİ ANKARA'DA

Saldırının ardından soruşturmayı Türk yetkililerle birlikte yürütmek üzere yaklaşık 18 kişiden oluşan bir Rus heyeti Ankara'ya geldi.

Esenboğa Havalimanı'na inen uçakta, bir savcı, iki güvenlik ateşesi, Acil Durum Bakanlığı yetkilileri, adli tıp yetkilileri ve psikologlardan oluşan yaklaşık 18 kişi olduğu öğrenildi.

18 kişilik Rus heyeti, suikast ile ilgili soruşturmayı Türk yetkililerle birlikte yürütecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin arasında dün yapılan telefon görüşmesinde, Karlov'un cenazesinin Rusya'dan gönderilecek uçakla aldırılması ve soruşturmanın müşterek yürütülmesinde iki ülkenin mutabık kaldığı açıklanmıştı.

Bakan Çavuşoğlu da, Rus uzmanların Türkiye'ye geleceğini, oluşturulacak ortak heyetle soruşturmanın birlikte yürütüleceğini kaydetmişti.

2013 YILINDAN BU YANA TÜRKİYE'DE GÖREV YAPIYORDU

Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, 2013 yılından bu yana Ankara'da görev yapıyordu.

Moskova'da 1954 yılında doğan Karlov, 1976'da Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisi'nden mezun olarak yüksek öğrenimini tamamladı. Karlov, 1976'dan beri diplomatik alanda çalışmalarını sürdürüyordu.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatının yanı sıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981 ve 1984-1990 yıllarında SSCB'nin Kuzey Kore'deki büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında da Rusya'nın Güney Kore Cumhuriyeti'ndeki büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalıştı. Karlov, 2001-2006 döneminde ise Kuzey Kore'de büyükelçi olarak görev yaptı.

Karlov, 2007-2013 döneminde de ülkesinin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.
Büyükelçi Karlov, 2013 yılının Temmuz ayından bu yana Rusya'nın Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu. Korece ve İngilizce bilen Karlov, evli ve bir çocuk babasıydı.

Sayfa Yükleniyor...