Rus savaş uçakları Türk hava sahasını iki kez ihlal etti

Rusya, Türk hava sahasını 1 değil, 2 kez ihlal etti. Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı, 3 Ekim'de ihlalin yapıldığını duyurmuştu. Ancak saatler geçtikten sonra, Rusya'nın ertesi gün yeniden Türk hava sahasını ihlal ettiği NATO açıklamasıyla ortaya çıktı.

Rus savaş uçakları Türk hava sahasını iki kez ihlal etti

Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı, bir Rus uçağının hava sahası ihlalini 12.08'de Hatay Yayladağ bölgesinde gerçekleştirdiğini duyurdu. 'Devriye uçuşu yapan iki Türk F-16 uçağının önlemesi üzerine, Rus uçağı Suriye'ye geçti' denildi.

Bu açıklamalardan bir kaç saat sonra, NATO, Brüksel'de olağanüstü toplandı. Sonrasında yapılan açıklamada, '3 ve 4 Ekim'de SU-30 ve SU-24 tipi uçaklar Türk hava sahasını ihlal etti' ifadeleriyle, ikinci bir ihlal olduğu anlaşıldı. Türk yetkililer, bu bilgiyi doğruladı.

Ankara 2. ihlalden bahsetmedi ama ilk ihlalden sonra, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak protesto notası verildi. Bakanlık, bu tür bir ihlalin tekrarlanması halinde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir olaydan Rusya'nın sorumlu olacağını açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN RUSYA'YA İKİNCİ TEPKİ

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da telefonla aradığı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a 'nin tepkisini iletti. İkinci taciz olayının ortaya çıkmasının ardından Dışişleri Bakanlığı ikinci kez Rusya'ya tepki gösterdiğini duyurdu. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, bir kez daha pazartesi günü bu kez 2. ihlal için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldığı bir televizyon programında angajman kurallarını hatırlattı. Başbakan, Rusya'nın ihlalin "sehven" gerçekleştiği yönünde açıklamada bulunduğunu belirtti.

Olayla ilgili Rusya'dan ilk resmi açıklama Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov'dan geldi. Peskov, Türkiye'nin verdiği notadaki verileri kontrol edeceklerini söyledi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Bu iki ihlalin yanısıra, bir de taciz olayı yaşandı.Genelkurmay Başkanlığı, 4 Ekim'de bir MIG-29 savaş uçağının Suriye sınır hattında devriye görevi yapan iki Türk F-16 savaş uçağını radar kilitleyerek taciz ettiğini duyurdu.

Genelkurmay, Türk uçaklarına 5 dakika 40 saniye süreyle radar kilitleyen uçağın milliyetinin belirlenemediğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...