TSK: Rus uçakları kazaen Türk unsurlarını vurdu, 3 şehit

El Bab'daki çatışmalar sırasında üç asker şehit oldu, 11 asker yaralandı. Genelkurmay Başkanlığı, bir Rus savaş uçağının yanlışlıkla Türk askerini hedef aldığını açıkladı. Moskova da olayı doğruladı. Rusya Devlet Başkanı Putin olaydan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak üzüntüsünü iletti.

Haberler - NTV Haber 09.02.2017 - 17:54 | Son Güncelleme : 09.02.2017 - 20:05

TSK: Rus uçakları kazaen Türk unsurlarını vurdu, 3 şehit

Rus savaş uçağı El Bab'ta Türk askerlerini vurdu, üç asker şehit oldu 1'i ağır 11 asker yaralandı.

Türk askerlerinin bulunduğu binayı DAEŞ’e dönük bombardıman yapan Rus uçağı hedef aldı. Saat 08.40'da gerçekleşen olayda, bina enkaza dönüştü.

Olaydan yaklaşık 9 saat sonra ilk açıklamayı Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Açıklamada olayın kazaen yaşandığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

RF yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir PUTİN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır."

Olayın ardından olağanüstü bir diplomasi trafiği yaşandı. Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. İki ülke genelkurmay başkanlıkları arasında daha önce kurulan acil askeri hattan temas sağlandı.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin telefon görüşmesi yaptı. Bu görüşmeye ilişkin ilk açıklama Kremlin'den yapıldı. Kazayla ilgili herhangi bir ifadeye yer verilmeyen açıklamada, iki liderin Suriye’de DAEŞ ve diğer terör örgütlerine karşı operasyonlar sırasında askeri koordinasyonun geliştirilmesi konusunda uzlaştığı duyuruldu. 

Genelkurmayın açıklaması da bu diploması trafiğinin ardından geldi.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı arayarak üzüntülerini iletti.

Suriye'deki Türk askerlerine 24 Kasım'da 2016'da da bir hava saldırısı düzenlenmiş ancak bu saldırının kim tarafından yapıldığı ortaya çıkmamıştı.

Sayfa Yükleniyor...