Başbakan Binali Yıldırım'dan Rusya Başbakanı Medvedev'e telefon

Başbakan Yıldırım, Rus mevkidaşı Medvedev'i telefonla arayarak düşen uçakla ilgili taziyelerini iletti.

Haberler - NTV Haber 26.12.2016 - 18:35 | Son Güncelleme : 26.12.2016 - 19:29

Başbakan Binali Yıldırım'dan Rusya Başbakanı Medvedev'e telefon

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'i telefonla aradı.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, Tupolev Tu-154 tipi Rus uçağının dün, Soçi kentinden 92 kişiyle havalandıktan sonra Karadeniz'de düşmesi üzerine, Rusya Başbakanı Medvedev'i telefonla aradı.

Görüşmede, kaza hakkında Medvedev'den bilgi alan Yıldırım, hükümetin taziye dileklerini iletti. Yıldırım, Türk halkının, bu trajik olayda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınları dahil olmak üzere, tüm Rusya Federasyonu halkının acısını kalpten hissederek, paylaştığını dile getirdi.

Rusya Başbakanı Medvedev, Yıldırım'a, dayanışma mesajı ve taziye dilekleri için şükranlarını ifade etti. Görüşmede Medvedev, konu hakkındaki teknik incelemelerin sürdüğünü de belirtti.

Başbakan Yıldırım, bugün Rusya'nın bazı kentlerinde terör saldırısı ihbarı yapıldığına dair haberlerle ilgili, nereden kaynaklanırsa kaynaklansın terörle mücadele alanında Rusya ile işbirliğinin daha da ileri bir seviyeye taşınması konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Medvedev de Rus tarafı olarak bu konuda aynı yaklaşımı benimsediklerini dile getirdi.

KURTULAN OLMADI

Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Soçi kentinden Suriye'nin Lazkiye şehrine giden ve 92 kişiyi taşıyan Rus Savunma Bakanlığı'na ait uçak 25 Aralık’ta Karadeniz'e düşmüştü.

Moskova'dan havalanan Tu-154 tipi uçağın Soçi'de yakıt ikmali yaptıktan sonra Suriye'ye gitmesi planlanıyordu. Uçak, Rusya'nın Suriye'deki Himeymim üssünde yeni yıl konseri vermek için giden 64 Kızıl Ordu Korosu üyesini taşıyordu.

Rusya Savunma Bakanlığı’dan yapılan resmi açıklamaya göre Karadeniz'de düşen uçakta bulunan 92 kişiden sağ kurtulan olmadı.

Arama kurturma çalışmalarında şu ana kadar 11 cesede ve uçağa ait 154 parçaya ulaşıldı. Çalışmalara 35 gemi, 135 dalgıç, 7 sualtı gözlem aracı ve 3 bin 500 kişi katılıyor.

Sayfa Yükleniyor...