İlişkili Haberler

Suriye rejiminin operasyon başlattığı Halep'te yaşanan insanlık dramı dünyanın gündeminde.

Türkiye, İran, ABD, Almanya, Katar ve AB konuyla ilgili bir girişimde bulundu.

Türk ve Rus yetkililerin yarın Halep gündemiyle bir araya gelecek. Görüşmelere MİT ve dışişleri yetkililerinin de katılacağı öğrenildi.

Görüşmede, muhaliflerin ve sivillerin kentten tahliye edilebilmesi için koridor açılması olasılığının da ele alınacağı belirtiliyor.

"ATEŞKES İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ"

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Zaoralek ile görüşmesi sonrasında bir açıklama yaptı.

Halep'te ve Suriye'deki katliamların durması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Buradaki zulmün durması, ateşkesin sağlanması, insani yardımların sağlanması ve siyasi çözüm için gayret sarf ediyoruz. İran ve Rusya başta olmak üzerinde temaslarımız var. Ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaşması için körfez ülkeleriyle temas halindeyiz. 

Hep somut önerilerle gittik ama bir çok ülkenin samimi olmadığını, Halep'i yalnız bıraktığını gördük. Ateşkes sözü vermelerine rağmen Halep'i zalimce bombaladıklarını da gördük. İnsani yardım için burada ateşkesin sağlanması lazım. Burada özellikle hastaneler hedef alındı ki insanlar tedavi göremesin. İnsanlık tarihini en acımasız boytunu görüyoruz Halep'te.

"HERKES SUSSA BİZ SUSMAYACAĞIZ"

Rejim ve destekçilerini bunun sorumlusudur. Ama biz gayretlerimize devam edeceğiz. Herkes sussa da biz susmayacağız. Çözüm için tüm taraflarla gayretlerimizi devam ettireceğiz. Halep'te zulm edenle sessiz kalan aynıdır. İnsani yardımın ulaştırılması için koridor açılması ve ateşkes için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Sivil halkın tahliyesi için ateşkes sağlanmalı. Bugün ve yarın Rusya temaslarımızı yoğunlaştıracağız. Ateşkes konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz."

YÜZDE 95'İ REJİMİN KONTROLÜNDE

Halep'te Suriye ordusunun muhaliflere yönelik operasyonu sürüyor. Rejim güçlerinin kentin yüzde 95'inde kontrolü sağladığı belirtiliyor.

Suriye ordusunun Halep'e yönelik operasyonunun başladığı günden bu yana 2 bin 200 muhalif teslim oldu, 100 binin üzerinde sivil kentin doğusunu terk etti.