Başbakan Yıldırım'dan Rusya ile imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama

Başbakan Yıldırım, Rusya ile imzalanan ticaret anlaşmasına ilişkin bilgi verdi. İmzalanan anlaşmaya göre, 6 alanda Türk firmalarına uygulanan kısıtlamalar bu ay içerisinde, bazı tarım ürünlerine yönelik yasaklar da bir hafta içerisinde kaldırılacak. Yıldırım, domatesle ilgili soruyu ise "Biraz daha zamana ihtiyacımız" şeklinde yanıtladı.

ntv.com.tr 22.05.2017 - 17:38 | Son Güncelleme : 22.05.2017 - 17:48

Başbakan Yıldırım'dan Rusya ile imzalanan anlaşmaya ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan'a hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Yıldırım'a Rusya ile imzalanan ticaret anlaşması soruldu. Bugün İstanbul'da düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısının ardından Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev ile bir araya geldiklerini hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"İkili konuları gözden geçirdik ve uçak krizinden sonra normalleşme sürecinde yeni bir adım daha attık. Attığımız bu adıma göre, normalleşmeye esas birçok kısıtlama tamamen kaldırılmış durumda. Neler oldu? Müteahhitlik hizmetleri, teknik müşavirlik, seyahat acentası, turizm işletmeciliği-otelcilik, kamu ihaleleri, ağaç işleme olmak üzere 6 alanda Türk firmalarına uygulanan yasak, kısıtlamalar mayıs ayı içerisinde kaldırılma kararı alınmıştır.

UÇUŞ PERSONELİ VE HİZMET PASAPORTUNA VİZE KALKIYOR

Türk personel yasağı da kaldırılmıştır. Ülkemizden ithalatı yasaklanan, üzüm, elma, armut, salatalık, beyaz ete yönelik yasaklar da bir hafta içerisinde sonlandırılacak. Vize konusunda öncelikle uçuş personeli ve hizmet pasaportuna yönelik vizeler mayıs ayında kaldırılmış olacak. Vize ile ilgili diğer konularla ilgili görüşmeler devam edecek. 

"DOMATES İÇİN BİRAZ DAHA ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR"

Domates, bu ilişkilerin sembolüne dönüştü. Aslında domates dışında hemen hemen her konuda ciddi ilerleme sağlandı. Domates konusunda hassasiyetimizi de onlara ilettik. Açıkçası domatesle ilgili biraz daha zamana ihtiyaç var ama bu ortak bildiride, burada da bir hüküm yer aldı. O hüküm nedir? Mevsimsel ithalata izin verilmesi yoluyla ilk adım atılmış oldu. Yani mevsimsel talepler, ihtiyaçlar dikkate alınarak bir adım atılabilecek. Daha sonra da tabii, tamamen bu konunun çözülmesi için gerekli girişimler, gayretler devam edecek. Tabiatıyla Rusya da kendi tarım sektörünü, kendi üretim imkanlarını da kollamak, gözetmek ihtiyacı duyuyor. Buna da biz saygı gösteriyoruz.

Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Bu yıl, Gürcistan ile diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 25. yıl dönümü. O tarihten bu tarafa Gürcistan ile ulaştırmadan enerjiye, kültürden eğitime, her alanda iş birliğimizi ileri seviyeye taşıyarak, ileri stratejik ortaklık düzeyine ulaştırdık. Serbest ticaret anlaşmasını imzaladığımız 2007 yılından bu tarafa da 10 yıldır Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı durumundayız.

Gürcistan'ın en büyük ticaret ortağı durumundayız. Gürcistan'a doğrudan yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. İkili ilişkilerin artırılması için büyük potansiyel mevcuttur. 

Terörle mücadele önemli başlıklardan biri olacak. FETÖ ile mücadelede Gürcistan'ın aktif desteğini gördük. Türkiye ile Gürcistan arasında uluslararası ve bölgesel konularda görüş ayrılığı yok. 

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinde bu yıl bitmeden trenler raylara inecek. Pekin'den Londra'ya kadar modern İpek yolu tekrar hayata geçirilecek. Ziyaretimiz, mükemmel seviyede seyreden Türkiye-Gürcistan ilişkilerini daha ileri bir noktaya taşıyacak."

Sayfa Yükleniyor...