Genelkurmay Başkanlığı, Rusya Federasyonu’nun Açık Semalar Antlaşması (ASA) kapsamında 15-18 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye’de gözlem uçuşu icra etmeye başladığını bildirdi.

Açıklamada, Rusya Federasyonu’na ait ASA gözlem uçağı ile gerçekleştirilecek olan uçuş esnasında, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) kapsamında, uçakta Rus uzmanların yanı sıra Türk yetkililerin de hazır bulunduğu ifade edildi.

Güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla, açıklık ilkesinden hareketle, 1992 yılında Helsinki'de imzalanan ASA, Rus Parlamentosu'nun 2000 yılındaki onayının ardından 2001 yılında yürürlüğe girdi.

TÜRKİYE’NİN İSTEĞİ ÜZERİNE ERTELENMİŞTİ

Rus gözlem uçaklarının Eskişehir ve Diyarbakır hava sahasında 12-16 Ekim’de başlaması beklenen gözlem uçuşları, Türkiye’nin talebi üzerine belirsiz bir tarihe ertelenmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Türkiye’nin resmen erteleme talebinde bulunduğunu ve anlaşma çerçevesinde yapılan rutin uçuşların ertelendiğini söylemişti.

34 ÜLKE YER ALIYOR

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler birbirlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor.

34 ülkenin yer aldığı ASA, dünya üzerinde şu ana kadar imzalanan en teknik ve en detaylı antlaşma olarak biliniyor.

Antlaşmanın bir diğer özelliği ise teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli yenilenmesi.

TÜRKİYE ÜZERİNDE 32 UÇUŞ

Bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil olan Rusya, bugüne kadar Türkiye üzerinde 32 gözlem uçuşu gerçekleştirdi.