Bakan Çavuşoğlu: Rusya, YPG'yi bölgeden çıkartırsa karşı çıkmayız

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa buna karşı çıkmayız" ifadesini kullandı.

NTV Haber 17.10.2019 - 14:12 | Son Güncelleme : 17.10.2019 - 14:14

Bakan Çavuşoğlu: Rusya, YPG'yi bölgeden çıkartırsa karşı çıkmayız

Son dakika haberi! 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BBC'de yayınlanan ''HARDTalk'' programında Barış Pınarı Harekatı ile ilgili soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu, "Rusya, Şam ve Ankara arasında mesajları iletiyor. Eğer Rusya, YPG unsurlarını Suriye ordusu eşliğinde bölgeden çıkartırsa buna karşı çıkmayız'' dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'nın oldukça olumlu ilerlediğini, Türkiye'nin son derece kararlı şekilde hareket ettiğini söyledi.

Resulayn ve Tel Abyad'a atfen, "İki büyük kent temizlendi" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu, uluslararası hukuk ve anlaşmalar ile Birleşmiş Milletler kararlarının operasyonlar için hukuki zemini oluşturduğunu belirtti.

Türkiye için önemli olanın bölgedeki YPG/PKK varlığı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bu bir etnik temizlik değildir, bu terörle mücadele operasyonudur" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, ülkenin ya da bölgenin demografini değiştirme çabası değildir. Demografiyi değiştiren YPG/PKK'dır... Bir kara propaganda yürütülüyor. Ancak iddialar ne olursa olsun incelenmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda çok hassas.''

Sayfa Yükleniyor...